CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Paynesville (MN) 70
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 6
     
 Game 33
Paynesville (MN) 46
Sauk Centre (MN) 8
    
Game 2
Sauk Centre (MN) 40
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 7
     
  Game 49
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 23
Paynesville (MN) 8
   
Game 3
B O L D (Olivia, MN) 68
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 14
     
 Game 34
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 27
B O L D (Olivia, MN) 17
    
Game 4
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 44
Benson (MN) 0
     
   Quarterfinals
Game 57
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 31
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 20
  
Game 5
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) (bye)
     
 Game 35
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 58
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 13
    
Game 6
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 14
Rush City (MN) 6
     
  Game 50
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 62
Mesabi East (Aurora, MN) 6
   
Game 7
Mesabi East (Aurora, MN) 18
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6
     
 Game 36
Mesabi East (Aurora, MN) 18
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 14
    
Game 8
Crosby-Ironton (Crosby, MN) (bye)
     
    Semifinals
Game 61
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 50
Maple Lake (MN) 24
 
Game 9
Pine Island (MN) 55
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 14
     
 Game 37
Pine Island (MN) 14
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 6
    
Game 10
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 19
     
  Game 51
Pine Island (MN) 29
Norwood-Young America (MN) 28
   
Game 11
Norwood-Young America (MN) 36
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 35
     
 Game 38
Norwood-Young America (MN) 35
Medford (MN) 14
    
Game 12
Medford (MN) 34
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 16
     
   Game 58
Maple Lake (MN) 28
Pine Island (MN) 10
  
Game 13
St. Agnes (St. Paul, MN) 39
Spectrum (Elk River, MN) 0
     
 Game 39
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 23
St. Agnes (St. Paul, MN) 20
    
Game 14
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 26
Brooklyn Center (MN) 22
     
  Game 52
Maple Lake (MN) 48
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21
   
Game 15
Maple Lake (MN) 47
Humboldt (St. Paul, MN) 13
     
 Game 40
Maple Lake (MN) 27
Concordia Academy (Roseville, MN) 21
    
Game 16
Concordia Academy (Roseville, MN) 25
Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 7
     
     Finals
Game 63
Chatfield (MN) 17
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 7
Game 17
Holdingford (MN) 40
Staples-Motley (Staples, MN) 0
     
 Game 41
Holdingford (MN) 48
Pelican Rapids (MN) 18
    
Game 18
Pelican Rapids (MN) 49
Osakis (MN) 30
     
  Game 53
Holdingford (MN) 32
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 14
   
Game 19
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 47
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 8
     
 Game 42
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 22
Breckenridge (MN) 19
    
Game 20
Breckenridge (MN) 35
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
     
   Game 59
Hawley (MN) 29
Holdingford (MN) 22
  
Game 21
Hawley (MN) (bye)
     
 Game 43
Hawley (MN) 42
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 12
    
Game 22
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 38
Bagley (MN) 0
     
  Game 54
Hawley (MN) 42
Barnesville (MN) 21
   
Game 23
Frazee (MN) 35
Crookston (MN) 12
     
 Game 44
Barnesville (MN) 41
Frazee (MN) 0
    
Game 24
Barnesville (MN) 61
Warroad (MN) 0
     
    Game 62
Chatfield (MN) 41
Hawley (MN) 21
 
Game 25
Caledonia (MN) 45
Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
     
 Game 45
Caledonia (MN) 20
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 7
    
Game 26
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 35
Hayfield (MN) 14
     
  Game 55
Chatfield (MN) 13
Caledonia (MN) 10
   
Game 27
Chatfield (MN) 68
St. Charles (MN) 20
     
 Game 46
Chatfield (MN) 35
Triton (Dodge Center, MN) 3
    
Game 28
Triton (Dodge Center, MN) 42
Cotter (Winona, MN) 22
     
   Game 60
Chatfield (MN) 32
Jackson County Central (Jackson, MN) 6
  
Game 29
Jackson County Central (Jackson, MN) 56
St. James (MN) 0
     
 Game 47
Jackson County Central (Jackson, MN) 51
Martin County West (Sherburn, MN) 12
    
Game 30
Martin County West (Sherburn, MN) 40
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 14
     
  Game 56
Jackson County Central (Jackson, MN) 23
Maple River (Mapleton, MN) 7
   
Game 31
Luverne (MN) 25
Pipestone (MN) 24
     
 Game 48
Maple River (Mapleton, MN) 21
Luverne (MN) 0
    
Game 32
Maple River (Mapleton, MN) 49
Windom (MN) 0
     








Game 1: Paynesville (MN) 70 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 6
Game 2: Sauk Centre (MN) 40 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 7
Game 3: B O L D (Olivia, MN) 68 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 14
Game 4: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 44 Benson (MN) 0
Game 5: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) has a bye
Game 6: Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 14 Rush City (MN) 6
Game 7: Mesabi East (Aurora, MN) 18 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6
Game 8: Crosby-Ironton (Crosby, MN) has a bye
Game 9: Pine Island (MN) 55 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 14
Game 10: Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 21 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 19
Game 11: Norwood-Young America (MN) 36 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 35
Game 12: Medford (MN) 34 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 16
Game 13: St. Agnes (St. Paul, MN) 39 Spectrum (Elk River, MN) 0
Game 14: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 26 Brooklyn Center (MN) 22
Game 15: Maple Lake (MN) 47 Humboldt (St. Paul, MN) 13
Game 16: Concordia Academy (Roseville, MN) 25 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 7
Game 17: Holdingford (MN) 40 Staples-Motley (Staples, MN) 0
Game 18: Pelican Rapids (MN) 49 Osakis (MN) 30
Game 19: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 47 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 8
Game 20: Breckenridge (MN) 35 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
Game 21: Hawley (MN) has a bye
Game 22: United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 38 Bagley (MN) 0
Game 23: Frazee (MN) 35 Crookston (MN) 12
Game 24: Barnesville (MN) 61 Warroad (MN) 0
Game 25: Caledonia (MN) 45 Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
Game 26: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 35 Hayfield (MN) 14
Game 27: Chatfield (MN) 68 St. Charles (MN) 20
Game 28: Triton (Dodge Center, MN) 42 Cotter (Winona, MN) 22
Game 29: Jackson County Central (Jackson, MN) 56 St. James (MN) 0
Game 30: Martin County West (Sherburn, MN) 40 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 14
Game 31: Luverne (MN) 25 Pipestone (MN) 24
Game 32: Maple River (Mapleton, MN) 49 Windom (MN) 0




Game 33: Paynesville (MN) 46 Sauk Centre (MN) 8
Game 34: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 27 B O L D (Olivia, MN) 17
Game 35: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 58 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 13
Game 36: Mesabi East (Aurora, MN) 18 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 14
Game 37: Pine Island (MN) 14 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 6
Game 38: Norwood-Young America (MN) 35 Medford (MN) 14
Game 39: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 23 St. Agnes (St. Paul, MN) 20
Game 40: Maple Lake (MN) 27 Concordia Academy (Roseville, MN) 21
Game 41: Holdingford (MN) 48 Pelican Rapids (MN) 18
Game 42: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 22 Breckenridge (MN) 19
Game 43: Hawley (MN) 42 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 12
Game 44: Barnesville (MN) 41 Frazee (MN) 0
Game 45: Caledonia (MN) 20 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 7
Game 46: Chatfield (MN) 35 Triton (Dodge Center, MN) 3
Game 47: Jackson County Central (Jackson, MN) 51 Martin County West (Sherburn, MN) 12
Game 48: Maple River (Mapleton, MN) 21 Luverne (MN) 0




Game 49: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 23 Paynesville (MN) 8
Game 50: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 62 Mesabi East (Aurora, MN) 6
Game 51: Pine Island (MN) 29 Norwood-Young America (MN) 28
Game 52: Maple Lake (MN) 48 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21
Game 53: Holdingford (MN) 32 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 14
Game 54: Hawley (MN) 42 Barnesville (MN) 21
Game 55: Chatfield (MN) 13 Caledonia (MN) 10
Game 56: Jackson County Central (Jackson, MN) 23 Maple River (Mapleton, MN) 7




Quarterfinals
Game 57: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 31 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 20
Game 58: Maple Lake (MN) 28 Pine Island (MN) 10
Game 59: Hawley (MN) 29 Holdingford (MN) 22
Game 60: Chatfield (MN) 32 Jackson County Central (Jackson, MN) 6




Semifinals
Game 61: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 50 Maple Lake (MN) 24
Game 62: Chatfield (MN) 41 Hawley (MN) 21




Finals
Game 63: Chatfield (MN) 17 Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 7