CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 54
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 3
     
 Game 33
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 25
Canby (MN) 20
    
Game 2
Canby (MN) 27
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 13
     
  Game 49
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 28
Wabasso (MN) 0
   
Game 3
MACCRAY (Clara City, MN) 46
Ortonville (MN) 14
     
 Game 34
Wabasso (MN) 42
MACCRAY (Clara City, MN) 6
    
Game 4
Wabasso (MN) 36
Lakeview (Cottonwood, MN) 0
     
   Quarterfinals
Game 57
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 27
Braham (MN) 8
  
Game 5
Braham (MN) 32
Cook County (Grand Marais, MN) 6
     
 Game 35
Braham (MN) 34
Blackduck (MN) 6
    
Game 6
Blackduck (MN) 20
East Central (Sandstone, MN) 0
     
  Game 50
Braham (MN) 28
Barnum (MN) 20
   
Game 7
Deer River (MN) 34
Ogilvie (MN) 14
     
 Game 36
Barnum (MN) 44
Deer River (MN) 2
    
Game 8
Barnum (MN) 46
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 7
     
    Semifinals
Game 61
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 27
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 18
 
Game 9
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 47
Loyola (Mankato, MN) 12
     
 Game 37
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 46
Springfield (MN) 0
    
Game 10
Springfield (MN) 41
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 18
     
  Game 51
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 41
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 26
   
Game 11
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 20
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 15
     
 Game 38
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 42
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 27
    
Game 12
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 53
Sleepy Eye (MN) 6
     
   Game 58
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 20
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 14
  
Game 13
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 48
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 6
     
 Game 39
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 54
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 26
    
Game 14
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 30
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 29
     
  Game 52
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 29
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 12
   
Game 15
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 48
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 6
     
 Game 40
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 26
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 22
    
Game 16
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 21
Kimball (MN) 13
     
     Finals
Game 63
Mahnomen (MN) 46
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 13
Game 17
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 34
West Central Area (Barrett, MN) 0
     
 Game 41
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 35
Pine River-Backus (Pine River, MN) 20
    
Game 18
Pine River-Backus (Pine River, MN) 36
Prairie Valley [Eagle Valley/Parkers Prairie] (Eagle Bend, MN) 24
     
  Game 53
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 35
Browerville (MN) 8
   
Game 19
Browerville (MN) 29
Pillager (MN) 8
     
 Game 42
Browerville (MN) 16
Royalton (MN) 13
    
Game 20
Royalton (MN) 47
New York Mills (MN) 6
     
   Game 59
Mahnomen (MN) 28
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 12
  
Game 21
Mahnomen (MN) 58
Red Lake (MN) 6
     
 Game 43
Mahnomen (MN) 58
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 0
    
Game 22
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 34
Fosston (MN) 20
     
  Game 54
Mahnomen (MN) 42
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 0
   
Game 23
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 42
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 15
     
 Game 44
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 36
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 6
    
Game 24
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 51
Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 16
     
    Game 62
Mahnomen (MN) 19
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 0
 
Game 25
Blooming Prairie (MN) 42
Kingsland (Spring Valley, MN) 6
     
 Game 45
Blooming Prairie (MN) 29
Fillmore Central (Harmony, MN) 0
    
Game 26
Fillmore Central (Harmony, MN) 13
Goodhue (MN) 12
     
  Game 55
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 28
Blooming Prairie (MN) 20
   
Game 27
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 36
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 23
     
 Game 46
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 42
Southland (Adams, MN) 7
    
Game 28
Southland (Adams, MN) 47
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 20
     
   Game 60
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 27
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 0
  
Game 29
Adrian (MN) (bye)
     
 Game 47
Adrian (MN) 18
St. Clair (MN) 2
    
Game 30
St. Clair (MN) 55
Murray County Central (Slayton, MN) 0
     
  Game 56
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 35
Adrian (MN) 14
   
Game 31
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 40
Red Rock Central (Lamberton, MN) 8
     
 Game 48
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 20
United South Central (Wells, MN) 14
    
Game 32
United South Central (Wells, MN) (bye)
     








Game 1: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 54 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 3
Game 2: Canby (MN) 27 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 13
Game 3: MACCRAY (Clara City, MN) 46 Ortonville (MN) 14
Game 4: Wabasso (MN) 36 Lakeview (Cottonwood, MN) 0
Game 5: Braham (MN) 32 Cook County (Grand Marais, MN) 6
Game 6: Blackduck (MN) 20 East Central (Sandstone, MN) 0
Game 7: Deer River (MN) 34 Ogilvie (MN) 14
Game 8: Barnum (MN) 46 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 7
Game 9: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 47 Loyola (Mankato, MN) 12
Game 10: Springfield (MN) 41 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 18
Game 11: Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 20 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 15
Game 12: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 53 Sleepy Eye (MN) 6
Game 13: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 48 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 6
Game 14: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 30 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 29
Game 15: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 48 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 6
Game 16: Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 21 Kimball (MN) 13
Game 17: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 34 West Central Area (Barrett, MN) 0
Game 18: Pine River-Backus (Pine River, MN) 36 Prairie Valley [Eagle Valley/Parkers Prairie] (Eagle Bend, MN) 24
Game 19: Browerville (MN) 29 Pillager (MN) 8
Game 20: Royalton (MN) 47 New York Mills (MN) 6
Game 21: Mahnomen (MN) 58 Red Lake (MN) 6
Game 22: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 34 Fosston (MN) 20
Game 23: Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 42 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 15
Game 24: Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 51 Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 16
Game 25: Blooming Prairie (MN) 42 Kingsland (Spring Valley, MN) 6
Game 26: Fillmore Central (Harmony, MN) 13 Goodhue (MN) 12
Game 27: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 36 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 23
Game 28: Southland (Adams, MN) 47 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 20
Game 29: Adrian (MN) has a bye
Game 30: St. Clair (MN) 55 Murray County Central (Slayton, MN) 0
Game 31: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 40 Red Rock Central (Lamberton, MN) 8
Game 32: United South Central (Wells, MN) has a bye




Game 33: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 25 Canby (MN) 20
Game 34: Wabasso (MN) 42 MACCRAY (Clara City, MN) 6
Game 35: Braham (MN) 34 Blackduck (MN) 6
Game 36: Barnum (MN) 44 Deer River (MN) 2
Game 37: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 46 Springfield (MN) 0
Game 38: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 42 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 27
Game 39: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 54 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 26
Game 40: Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 26 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 22
Game 41: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 35 Pine River-Backus (Pine River, MN) 20
Game 42: Browerville (MN) 16 Royalton (MN) 13
Game 43: Mahnomen (MN) 58 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 0
Game 44: Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 36 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 6
Game 45: Blooming Prairie (MN) 29 Fillmore Central (Harmony, MN) 0
Game 46: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 42 Southland (Adams, MN) 7
Game 47: Adrian (MN) 18 St. Clair (MN) 2
Game 48: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 20 United South Central (Wells, MN) 14




Game 49: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 28 Wabasso (MN) 0
Game 50: Braham (MN) 28 Barnum (MN) 20
Game 51: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 41 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 26
Game 52: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 29 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 12
Game 53: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 35 Browerville (MN) 8
Game 54: Mahnomen (MN) 42 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 0
Game 55: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 28 Blooming Prairie (MN) 20
Game 56: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 35 Adrian (MN) 14




Quarterfinals
Game 57: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 27 Braham (MN) 8
Game 58: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 20 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 14
Game 59: Mahnomen (MN) 28 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 12
Game 60: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 27 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 0




Semifinals
Game 61: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 27 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 18
Game 62: Mahnomen (MN) 19 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 0




Finals
Game 63: Mahnomen (MN) 46 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 13