CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAAA



Game 1
Rogers (MN) (bye)
     
 Game 33
Elk River (MN) 53
Rogers (MN) 42
    
Game 2
Elk River (MN) 51
Willmar (MN) 21
     
  Game 49
Elk River (MN) 24
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 10
   
Game 3
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 34
Buffalo (MN) 23
     
 Game 34
St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 10
Monticello (MN) 0
    
Game 4
Monticello (MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 30
Elk River (MN) 7
  
Game 5
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) (bye)
     
 Game 35
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 29
Simley (Inver Grove Heights, MN) 7
    
Game 6
Simley (Inver Grove Heights, MN) 20
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 14
     
  Game 50
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 41
East Ridge (Woodbury, MN) 14
   
Game 7
Tartan (Oakdale, MN) 22
Hastings (MN) 6
     
 Game 36
East Ridge (Woodbury, MN) 36
Tartan (Oakdale, MN) 22
    
Game 8
East Ridge (Woodbury, MN) (bye)
     
    Semifinals
Game 61
Owatonna (MN) 30
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 27
 
Game 9
Chanhassen (MN) (bye)
     
 Game 37
Chanhassen (MN) 20
Chaska (MN) 14
    
Game 10
Chaska (MN) 34
Northfield (MN) 27
     
  Game 51
Mankato West (Mankato, MN) 28
Chanhassen (MN) 21
   
Game 11
New Prague (MN) 38
Waconia (MN) 19
     
 Game 38
Mankato West (Mankato, MN) 21
New Prague (MN) 10
    
Game 12
Mankato West (Mankato, MN) (bye)
     
   Game 58
Owatonna (MN) 28
Mankato West (Mankato, MN) 0
  
Game 13
Owatonna (MN) (bye)
     
 Game 39
Owatonna (MN) 43
Winona (MN) 14
    
Game 14
Winona (MN) 53
Century (Rochester, MN) 22
     
  Game 52
Owatonna (MN) 49
Mayo (Rochester, MN) 28
   
Game 15
Mayo (Rochester, MN) 56
Austin (MN) 14
     
 Game 40
Mayo (Rochester, MN) 42
Marshall [John] (Rochester, MN) 20
    
Game 16
Marshall [John] (Rochester, MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
Totino-Grace (Fridley, MN) 49
Owatonna (MN) 21
Game 17
Moorhead (MN) (bye)
     
 Game 41
Moorhead (MN) 48
Alexandria (MN) 14
    
Game 18
Alexandria (MN) 39
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 6
     
  Game 53
Moorhead (MN) 35
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 21
   
Game 19
Apollo (St. Cloud, MN) 26
Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 9
     
 Game 42
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 24
Apollo (St. Cloud, MN) 17
    
Game 20
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) (bye)
     
   Game 59
Bemidji (MN) 35
Moorhead (MN) 14
  
Game 21
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) (bye)
     
 Game 43
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 49
St. Francis (MN) 7
    
Game 22
St. Francis (MN) 35
Duluth East (Duluth, MN) 13
     
  Game 54
Bemidji (MN) 31
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 29
   
Game 23
Bemidji (MN) 40
Denfeld (Duluth, MN) 14
     
 Game 44
Bemidji (MN) 21
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 0
    
Game 24
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) (bye)
     
    Game 62
Totino-Grace (Fridley, MN) 23
Bemidji (MN) 0
 
Game 25
Totino-Grace (Fridley, MN) (bye)
     
 Game 45
Totino-Grace (Fridley, MN) 21
Mahtomedi (MN) 6
    
Game 26
Mahtomedi (MN) 14
Irondale (New Brighton, MN) 0
     
  Game 55
Totino-Grace (Fridley, MN) 28
Spring Lake Park (MN) 6
   
Game 27
Andover (MN) 30
St. Paul Central (St. Paul, MN) 0
     
 Game 46
Spring Lake Park (MN) 27
Andover (MN) 26
    
Game 28
Spring Lake Park (MN) (bye)
     
   Game 60
Totino-Grace (Fridley, MN) 42
Apple Valley (MN) 14
  
Game 29
Apple Valley (MN) (bye)
     
 Game 47
Apple Valley (MN) 38
St. Louis Park (MN) 14
    
Game 30
St. Louis Park (MN) 49
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 29
     
  Game 56
Apple Valley (MN) 49
Farmington (MN) 21
   
Game 31
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 20
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 16
     
 Game 48
Farmington (MN) 49
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 35
    
Game 32
Farmington (MN) (bye)
     








Game 1: Rogers (MN) has a bye
Game 2: Elk River (MN) 51 Willmar (MN) 21
Game 3: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 34 Buffalo (MN) 23
Game 4: Monticello (MN) has a bye
Game 5: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) has a bye
Game 6: Simley (Inver Grove Heights, MN) 20 Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 14
Game 7: Tartan (Oakdale, MN) 22 Hastings (MN) 6
Game 8: East Ridge (Woodbury, MN) has a bye
Game 9: Chanhassen (MN) has a bye
Game 10: Chaska (MN) 34 Northfield (MN) 27
Game 11: New Prague (MN) 38 Waconia (MN) 19
Game 12: Mankato West (Mankato, MN) has a bye
Game 13: Owatonna (MN) has a bye
Game 14: Winona (MN) 53 Century (Rochester, MN) 22
Game 15: Mayo (Rochester, MN) 56 Austin (MN) 14
Game 16: Marshall [John] (Rochester, MN) has a bye
Game 17: Moorhead (MN) has a bye
Game 18: Alexandria (MN) 39 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 6
Game 19: Apollo (St. Cloud, MN) 26 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 9
Game 20: Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) has a bye
Game 21: Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) has a bye
Game 22: St. Francis (MN) 35 Duluth East (Duluth, MN) 13
Game 23: Bemidji (MN) 40 Denfeld (Duluth, MN) 14
Game 24: Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) has a bye
Game 25: Totino-Grace (Fridley, MN) has a bye
Game 26: Mahtomedi (MN) 14 Irondale (New Brighton, MN) 0
Game 27: Andover (MN) 30 St. Paul Central (St. Paul, MN) 0
Game 28: Spring Lake Park (MN) has a bye
Game 29: Apple Valley (MN) has a bye
Game 30: St. Louis Park (MN) 49 Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 29
Game 31: Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 20 Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 16
Game 32: Farmington (MN) has a bye




Game 33: Elk River (MN) 53 Rogers (MN) 42
Game 34: St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 10 Monticello (MN) 0
Game 35: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 29 Simley (Inver Grove Heights, MN) 7
Game 36: East Ridge (Woodbury, MN) 36 Tartan (Oakdale, MN) 22
Game 37: Chanhassen (MN) 20 Chaska (MN) 14
Game 38: Mankato West (Mankato, MN) 21 New Prague (MN) 10
Game 39: Owatonna (MN) 43 Winona (MN) 14
Game 40: Mayo (Rochester, MN) 42 Marshall [John] (Rochester, MN) 20
Game 41: Moorhead (MN) 48 Alexandria (MN) 14
Game 42: Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 24 Apollo (St. Cloud, MN) 17
Game 43: Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 49 St. Francis (MN) 7
Game 44: Bemidji (MN) 21 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 0
Game 45: Totino-Grace (Fridley, MN) 21 Mahtomedi (MN) 6
Game 46: Spring Lake Park (MN) 27 Andover (MN) 26
Game 47: Apple Valley (MN) 38 St. Louis Park (MN) 14
Game 48: Farmington (MN) 49 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 35




Game 49: Elk River (MN) 24 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 10
Game 50: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 41 East Ridge (Woodbury, MN) 14
Game 51: Mankato West (Mankato, MN) 28 Chanhassen (MN) 21
Game 52: Owatonna (MN) 49 Mayo (Rochester, MN) 28
Game 53: Moorhead (MN) 35 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 21
Game 54: Bemidji (MN) 31 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 29
Game 55: Totino-Grace (Fridley, MN) 28 Spring Lake Park (MN) 6
Game 56: Apple Valley (MN) 49 Farmington (MN) 21




Quarterfinals
Game 57: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 30 Elk River (MN) 7
Game 58: Owatonna (MN) 28 Mankato West (Mankato, MN) 0
Game 59: Bemidji (MN) 35 Moorhead (MN) 14
Game 60: Totino-Grace (Fridley, MN) 42 Apple Valley (MN) 14




Semifinals
Game 61: Owatonna (MN) 30 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 27
Game 62: Totino-Grace (Fridley, MN) 23 Bemidji (MN) 0




Finals
Game 63: Totino-Grace (Fridley, MN) 49 Owatonna (MN) 21