CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Pillager (MN) 54
West Central Area (Barrett, MN) 14
     
 Game 33
Pillager (MN) 51
Pine River-Backus (Pine River, MN) 7
    
Game 2
Pine River-Backus (Pine River, MN) 20
Royalton (MN) 8
     
  Game 49
Browerville (MN) 20
Pillager (MN) 7
   
Game 3
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 63
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 22
     
 Game 34
Browerville (MN) 28
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 18
    
Game 4
Browerville (MN) 42
New York Mills (MN) 13
     
   Quarterfinals
Game 57
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 35
Browerville (MN) 20
  
Game 5
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 54
Lakeview (Cottonwood, MN) 0
     
 Game 35
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 48
Wabasso (MN) 6
    
Game 6
Wabasso (MN) 38
Red Rock Central (Lamberton, MN) 28
     
  Game 50
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 42
Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 21
   
Game 7
Canby (MN) 31
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 7
     
 Game 36
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 23
Canby (MN) 7
    
Game 8
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 51
Ortonville (MN) 20
     
    Semifinals
Game 61
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 29
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 20
 
Game 9
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) (bye)
     
 Game 37
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 32
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 7
    
Game 10
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 36
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6
     
  Game 51
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 48
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 28
   
Game 11
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 27
Sleepy Eye (MN) 0
     
 Game 38
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 33
Springfield (MN) 14
    
Game 12
Springfield (MN) 54
Loyola (Mankato, MN) 0
     
   Game 58
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 43
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 12
  
Game 13
Blooming Prairie (MN) 48
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 23
     
 Game 39
Blooming Prairie (MN) 41
Goodhue (MN) 26
    
Game 14
Goodhue (MN) 32
Southland (Adams, MN) 6
     
  Game 52
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 56
Blooming Prairie (MN) 13
   
Game 15
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 21
Fillmore Central (Harmony, MN) 7
     
 Game 40
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 7
    
Game 16
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 46
Kingsland (Spring Valley, MN) 6
     
     Finals
Game 63
Mahnomen (MN) 20
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14
Game 17
Mahnomen (MN) 44
Red Lake (MN) 0
     
 Game 41
Mahnomen (MN) 27
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 7
    
Game 18
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 37
Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 6
     
  Game 53
Mahnomen (MN) 46
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 24
   
Game 19
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 36
Fosston (MN) 14
     
 Game 42
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 24
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 20
    
Game 20
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 46
Lake of the Woods (Baudette, MN) 0
     
   Game 59
Mahnomen (MN) 26
Barnum (MN) 0
  
Game 21
Barnum (MN) 50
Ogilvie (MN) 12
     
 Game 43
Barnum (MN) 55
Walker-Hackensack-Akeley/Laporte (Walker, MN) 0
    
Game 22
Walker-Hackensack-Akeley/Laporte (Walker, MN) 19
East Central (Sandstone, MN) 14
     
  Game 54
Barnum (MN) 30
Cook County (Grand Marais, MN) 18
   
Game 23
Blackduck (MN) 38
Mesabi East (Aurora, MN) 0
     
 Game 44
Cook County (Grand Marais, MN) 42
Blackduck (MN) 12
    
Game 24
Cook County (Grand Marais, MN) 70
Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 6
     
    Game 62
Mahnomen (MN) 26
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 20
 
Game 25
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) (bye)
     
 Game 45
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 54
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 14
    
Game 26
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 54
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 40
     
  Game 55
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 6
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 0
   
Game 27
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 34
MACCRAY (Clara City, MN) 8
     
 Game 46
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 15
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 3
    
Game 28
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 45
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 12
     
   Game 60
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 38
St. Clair (MN) 20
  
Game 29
Adrian (MN) 34
Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 6
     
 Game 47
Adrian (MN) 12
Murray County Central (Slayton, MN) 6
    
Game 30
Murray County Central (Slayton, MN) 46
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 41
     
  Game 56
St. Clair (MN) 15
Adrian (MN) 12
   
Game 31
Martin County West (Sherburn, MN) 31
United South Central (Wells, MN) 14
     
 Game 48
St. Clair (MN) 27
Martin County West (Sherburn, MN) 21
    
Game 32
St. Clair (MN) 41
Southwestern United co-op [Round Lake/Brewster/Southwest Star Concept] (Round Lake, MN) 0
     








Game 1: Pillager (MN) 54 West Central Area (Barrett, MN) 14
Game 2: Pine River-Backus (Pine River, MN) 20 Royalton (MN) 8
Game 3: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 63 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 22
Game 4: Browerville (MN) 42 New York Mills (MN) 13
Game 5: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 54 Lakeview (Cottonwood, MN) 0
Game 6: Wabasso (MN) 38 Red Rock Central (Lamberton, MN) 28
Game 7: Canby (MN) 31 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 7
Game 8: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 51 Ortonville (MN) 20
Game 9: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) has a bye
Game 10: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 36 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6
Game 11: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 27 Sleepy Eye (MN) 0
Game 12: Springfield (MN) 54 Loyola (Mankato, MN) 0
Game 13: Blooming Prairie (MN) 48 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 23
Game 14: Goodhue (MN) 32 Southland (Adams, MN) 6
Game 15: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 21 Fillmore Central (Harmony, MN) 7
Game 16: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 46 Kingsland (Spring Valley, MN) 6
Game 17: Mahnomen (MN) 44 Red Lake (MN) 0
Game 18: Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 37 Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 6
Game 19: Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 36 Fosston (MN) 14
Game 20: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 46 Lake of the Woods (Baudette, MN) 0
Game 21: Barnum (MN) 50 Ogilvie (MN) 12
Game 22: Walker-Hackensack-Akeley/Laporte (Walker, MN) 19 East Central (Sandstone, MN) 14
Game 23: Blackduck (MN) 38 Mesabi East (Aurora, MN) 0
Game 24: Cook County (Grand Marais, MN) 70 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 6
Game 25: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) has a bye
Game 26: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 54 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 40
Game 27: Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 34 MACCRAY (Clara City, MN) 8
Game 28: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 45 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 12
Game 29: Adrian (MN) 34 Granada-Huntley-East Chain/Truman (Granada, MN) 6
Game 30: Murray County Central (Slayton, MN) 46 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 41
Game 31: Martin County West (Sherburn, MN) 31 United South Central (Wells, MN) 14
Game 32: St. Clair (MN) 41 Southwestern United co-op [Round Lake/Brewster/Southwest Star Concept] (Round Lake, MN) 0




Game 33: Pillager (MN) 51 Pine River-Backus (Pine River, MN) 7
Game 34: Browerville (MN) 28 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 18
Game 35: Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 48 Wabasso (MN) 6
Game 36: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 23 Canby (MN) 7
Game 37: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 32 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 7
Game 38: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 33 Springfield (MN) 14
Game 39: Blooming Prairie (MN) 41 Goodhue (MN) 26
Game 40: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 7
Game 41: Mahnomen (MN) 27 Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 7
Game 42: Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 24 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 20
Game 43: Barnum (MN) 55 Walker-Hackensack-Akeley/Laporte (Walker, MN) 0
Game 44: Cook County (Grand Marais, MN) 42 Blackduck (MN) 12
Game 45: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 54 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 14
Game 46: Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 15 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 3
Game 47: Adrian (MN) 12 Murray County Central (Slayton, MN) 6
Game 48: St. Clair (MN) 27 Martin County West (Sherburn, MN) 21




Game 49: Browerville (MN) 20 Pillager (MN) 7
Game 50: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 42 Minneota/Lincoln H I (Minneota, MN) 21
Game 51: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 48 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 28
Game 52: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 56 Blooming Prairie (MN) 13
Game 53: Mahnomen (MN) 46 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 24
Game 54: Barnum (MN) 30 Cook County (Grand Marais, MN) 18
Game 55: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 6 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 0
Game 56: St. Clair (MN) 15 Adrian (MN) 12




Quarterfinals
Game 57: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 35 Browerville (MN) 20
Game 58: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 43 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 12
Game 59: Mahnomen (MN) 26 Barnum (MN) 0
Game 60: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 38 St. Clair (MN) 20




Semifinals
Game 61: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 29 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 20
Game 62: Mahnomen (MN) 26 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 20




Finals
Game 63: Mahnomen (MN) 20 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14