CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Mahnomen (MN) 30
West Central Area (Barrett, MN) 14
     
 Game 33
Mahnomen (MN) 37
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 6
    
Game 2
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 28
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 14
     
  Game 49
Mahnomen (MN) 28
Browerville (MN) 7
   
Game 3
Pillager (MN) 34
Pine River-Backus (Pine River, MN) 13
     
 Game 34
Browerville (MN) 56
Pillager (MN) 6
    
Game 4
Browerville (MN) 33
New York Mills (MN) 0
     
   Quarterfinals
Game 57
Mahnomen (MN) 30
Braham (MN) 6
  
Game 5
Braham (MN) (bye)
     
 Game 35
Braham (MN) 32
Ogilvie (MN) 6
    
Game 6
Ogilvie (MN) 25
Barnum (MN) 0
     
  Game 50
Braham (MN) 36
Deer River (MN) 21
   
Game 7
Cook County (Grand Marais, MN) 54
Mesabi East (Aurora, MN) 16
     
 Game 36
Deer River (MN) 41
Cook County (Grand Marais, MN) 32
    
Game 8
Deer River (MN) 55
East Central (Sandstone, MN) 32
     
    Semifinals
Game 61
Mahnomen (MN) 32
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 12
 
Game 9
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 28
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 12
     
 Game 37
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 28
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
    
Game 10
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
Sleepy Eye (MN) 16
     
  Game 51
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 44
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 18
   
Game 11
Loyola (Mankato, MN) 28
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 13
     
 Game 38
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 48
Loyola (Mankato, MN) 6
    
Game 12
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 22
United South Central (Wells, MN) 6
     
   Game 58
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 34
Adrian (MN) 15
  
Game 13
Adrian (MN) 40
Southwestern United co-op [Round Lake/Brewster/Southwest Star Concept] (Round Lake, MN) 20
     
 Game 39
Adrian (MN) 14
Springfield (MN) 6
    
Game 14
Springfield (MN) 21
Martin County West (Sherburn, MN) 20
     
  Game 52
Adrian (MN) 26
Wabasso (MN) 22
   
Game 15
Wabasso (MN) 39
Red Rock Central (Lamberton, MN) 18
     
 Game 40
Wabasso (MN) 7
Mountain Lake/Butterfield-Odin (Mountain Lake, MN) 6
    
Game 16
Mountain Lake/Butterfield-Odin (Mountain Lake, MN) 38
Murray County Central (Slayton, MN) 14
     
     Finals
Game 63
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 35
Mahnomen (MN) 20
Game 17
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 79
Ortonville (MN) 14
     
 Game 41
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 44
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 6
    
Game 18
Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 16
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12
     
  Game 53
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 22
Minneota (MN) 6
   
Game 19
MACCRAY (Clara City, MN) 46
Canby (MN) 27
     
 Game 42
Minneota (MN) 37
MACCRAY (Clara City, MN) 6
    
Game 20
Minneota (MN) 39
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 7
     
   Game 59
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 56
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 0
  
Game 21
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 48
Blackduck (MN) 6
     
 Game 43
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 36
Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 0
    
Game 22
Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 48
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 20
     
  Game 54
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 27
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 22
   
Game 23
Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 24
Lake of the Woods (Baudette, MN) 0
     
 Game 44
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 40
Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 0
    
Game 24
Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 27
Fosston (MN) 0
     
    Game 62
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 50
Blooming Prairie (MN) 27
 
Game 25
Blooming Prairie (MN) 41
Medford (MN) 13
     
 Game 45
Blooming Prairie (MN) 46
Goodhue (MN) 34
    
Game 26
Goodhue (MN) 48
Kingsland (Spring Valley, MN) 22
     
  Game 55
Blooming Prairie (MN) 20
Southland (Adams, MN) 14
   
Game 27
Southland (Adams, MN) 42
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 13
     
 Game 46
Southland (Adams, MN) 35
Fillmore Central (Harmony, MN) 12
    
Game 28
Fillmore Central (Harmony, MN) 30
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 0
     
   Game 60
Blooming Prairie (MN) 35
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 34
  
Game 29
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) (bye)
     
 Game 47
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 22
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 21
    
Game 30
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 26
Royalton (MN) 13
     
  Game 56
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 22
Kimball (MN) 14
   
Game 31
Kimball (MN) 39
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 21
     
 Game 48
Kimball (MN) 28
Le Center (MN) 0
    
Game 32
Le Center (MN) 61
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 8
     








Game 1: Mahnomen (MN) 30 West Central Area (Barrett, MN) 14
Game 2: Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 28 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 14
Game 3: Pillager (MN) 34 Pine River-Backus (Pine River, MN) 13
Game 4: Browerville (MN) 33 New York Mills (MN) 0
Game 5: Braham (MN) has a bye
Game 6: Ogilvie (MN) 25 Barnum (MN) 0
Game 7: Cook County (Grand Marais, MN) 54 Mesabi East (Aurora, MN) 16
Game 8: Deer River (MN) 55 East Central (Sandstone, MN) 32
Game 9: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 28 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 12
Game 10: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20 Sleepy Eye (MN) 16
Game 11: Loyola (Mankato, MN) 28 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 13
Game 12: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 22 United South Central (Wells, MN) 6
Game 13: Adrian (MN) 40 Southwestern United co-op [Round Lake/Brewster/Southwest Star Concept] (Round Lake, MN) 20
Game 14: Springfield (MN) 21 Martin County West (Sherburn, MN) 20
Game 15: Wabasso (MN) 39 Red Rock Central (Lamberton, MN) 18
Game 16: Mountain Lake/Butterfield-Odin (Mountain Lake, MN) 38 Murray County Central (Slayton, MN) 14
Game 17: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 79 Ortonville (MN) 14
Game 18: Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 16 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12
Game 19: MACCRAY (Clara City, MN) 46 Canby (MN) 27
Game 20: Minneota (MN) 39 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 7
Game 21: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 48 Blackduck (MN) 6
Game 22: Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 48 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 20
Game 23: Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 24 Lake of the Woods (Baudette, MN) 0
Game 24: Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 27 Fosston (MN) 0
Game 25: Blooming Prairie (MN) 41 Medford (MN) 13
Game 26: Goodhue (MN) 48 Kingsland (Spring Valley, MN) 22
Game 27: Southland (Adams, MN) 42 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 13
Game 28: Fillmore Central (Harmony, MN) 30 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 0
Game 29: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) has a bye
Game 30: Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 26 Royalton (MN) 13
Game 31: Kimball (MN) 39 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 21
Game 32: Le Center (MN) 61 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 8




Game 33: Mahnomen (MN) 37 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 6
Game 34: Browerville (MN) 56 Pillager (MN) 6
Game 35: Braham (MN) 32 Ogilvie (MN) 6
Game 36: Deer River (MN) 41 Cook County (Grand Marais, MN) 32
Game 37: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 28 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
Game 38: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 48 Loyola (Mankato, MN) 6
Game 39: Adrian (MN) 14 Springfield (MN) 6
Game 40: Wabasso (MN) 7 Mountain Lake/Butterfield-Odin (Mountain Lake, MN) 6
Game 41: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 44 Buffalo Lake-Hector-Stewart (Hector, MN) 6
Game 42: Minneota (MN) 37 MACCRAY (Clara City, MN) 6
Game 43: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 36 Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 0
Game 44: Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 40 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 0
Game 45: Blooming Prairie (MN) 46 Goodhue (MN) 34
Game 46: Southland (Adams, MN) 35 Fillmore Central (Harmony, MN) 12
Game 47: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 22 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 21
Game 48: Kimball (MN) 28 Le Center (MN) 0




Game 49: Mahnomen (MN) 28 Browerville (MN) 7
Game 50: Braham (MN) 36 Deer River (MN) 21
Game 51: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 44 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 18
Game 52: Adrian (MN) 26 Wabasso (MN) 22
Game 53: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 22 Minneota (MN) 6
Game 54: Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 27 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 22
Game 55: Blooming Prairie (MN) 20 Southland (Adams, MN) 14
Game 56: Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 22 Kimball (MN) 14




Quarterfinals
Game 57: Mahnomen (MN) 30 Braham (MN) 6
Game 58: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 34 Adrian (MN) 15
Game 59: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 56 Warren-Alvarado-Oslo (Warren, MN) 0
Game 60: Blooming Prairie (MN) 35 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 34




Semifinals
Game 61: Mahnomen (MN) 32 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 12
Game 62: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 50 Blooming Prairie (MN) 27




Finals
Game 63: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 35 Mahnomen (MN) 20