CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAAA



Game 1
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 35
Hastings (MN) 7
     
 Game 33
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 49
Tartan (Oakdale, MN) 14
    
Game 2
Tartan (Oakdale, MN) 41
St. Paul Central (St. Paul, MN) 6
     
  Game 49
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 33
Woodbury (MN) 14
   
Game 3
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 54
Minneapolis South (Minneapolis, MN) 24
     
 Game 34
Woodbury (MN) 54
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 20
    
Game 4
Woodbury (MN) 47
Park (Cottage Grove, MN) 12
     
   Quarterfinals
Game 57
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 49
Lakeville South (Lakeville, MN) 7
  
Game 5
Farmington (MN) (bye)
     
 Game 35
Lakeville South (Lakeville, MN) 34
Farmington (MN) 23
    
Game 6
Lakeville South (Lakeville, MN) 40
Mayo (Rochester, MN) 14
     
  Game 50
Lakeville South (Lakeville, MN) 24
Lakeville North (Lakeville, MN) 17
   
Game 7
Lakeville North (Lakeville, MN) 41
Marshall [John] (Rochester, MN) 28
     
 Game 36
Lakeville North (Lakeville, MN) 24
Owatonna (MN) 14
    
Game 8
Owatonna (MN) 28
Century (Rochester, MN) 6
     
    Semifinals
Game 61
Blaine (MN) 28
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 27
 
Game 9
Blaine (MN) (bye)
     
 Game 37
Blaine (MN) 24
Andover (MN) 17
    
Game 10
Andover (MN) 38
Forest Lake (MN) 37
     
  Game 51
Blaine (MN) 24
Coon Rapids (MN) 21
   
Game 11
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 21
Anoka (MN) 10
     
 Game 38
Coon Rapids (MN) 48
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 17
    
Game 12
Coon Rapids (MN) 62
St. Francis (MN) 14
     
   Game 58
Blaine (MN) 28
Eden Prairie (MN) 24
  
Game 13
Eden Prairie (MN) 48
Shakopee (MN) 14
     
 Game 39
Eden Prairie (MN) 20
Edina (MN) 17
    
Game 14
Edina (MN) 49
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 6
     
  Game 52
Eden Prairie (MN) 43
Hopkins (Minnetonka, MN) 34
   
Game 15
Hopkins (Minnetonka, MN) 55
St. Louis Park (MN) 19
     
 Game 40
Hopkins (Minnetonka, MN) 24
Minnetonka (MN) 21
    
Game 16
Minnetonka (MN) 62
Chaska (MN) 14
     
     Finals
Game 63
Wayzata (Plymouth, MN) 27
Blaine (MN) 7
Game 17
Rosemount (MN) 26
Burnsville (MN) 7
     
 Game 41
Rosemount (MN) 36
Eagan (MN) 0
    
Game 18
Eagan (MN) 37
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 16
     
  Game 53
Rosemount (MN) 33
Eastview (Apple Valley, MN) 10
   
Game 19
Apple Valley (MN) 35
Prior Lake (MN) 13
     
 Game 42
Eastview (Apple Valley, MN) 35
Apple Valley (MN) 0
    
Game 20
Eastview (Apple Valley, MN) 27
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 6
     
   Game 59
Rosemount (MN) 12
Mounds View (Arden Hills, MN) 0
  
Game 21
Mounds View (Arden Hills, MN) (bye)
     
 Game 43
Mounds View (Arden Hills, MN) 21
Stillwater (MN) 7
    
Game 22
Stillwater (MN) 31
North (North St. Paul, MN) 24
     
  Game 54
Mounds View (Arden Hills, MN) 15
White Bear Lake (MN) 8
   
Game 23
White Bear Lake (MN) 37
Centennial (Circle Pines, MN) 20
     
 Game 44
White Bear Lake (MN) 21
Roseville (MN) 6
    
Game 24
Roseville (MN) 28
Irondale (New Brighton, MN) 20
     
    Game 62
Wayzata (Plymouth, MN) 34
Rosemount (MN) 10
 
Game 25
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) (bye)
     
 Game 45
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 34
Moorhead (MN) 13
    
Game 26
Moorhead (MN) 30
Bemidji (MN) 14
     
  Game 55
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 39
Buffalo (MN) 21
   
Game 27
Brainerd (MN) 55
Elk River (MN) 7
     
 Game 46
Buffalo (MN) 20
Brainerd (MN) 14
    
Game 28
Buffalo (MN) 31
Alexandria (MN) 7
     
   Game 60
Wayzata (Plymouth, MN) 38
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 0
  
Game 29
Wayzata (Plymouth, MN) (bye)
     
 Game 47
Wayzata (Plymouth, MN) 42
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 7
    
Game 30
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 22
Maple Grove (MN) 14
     
  Game 56
Wayzata (Plymouth, MN) 41
Champlin Park (Champlin, MN) 15
   
Game 31
Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN)
vs Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 48
Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN)
vs Champlin Park (Champlin, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 32
Champlin Park (Champlin, MN) 70
Park Center (Brooklyn Park, MN) 0
     








Game 1: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 35 Hastings (MN) 7
Game 2: Tartan (Oakdale, MN) 41 St. Paul Central (St. Paul, MN) 6
Game 3: Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 54 Minneapolis South (Minneapolis, MN) 24
Game 4: Woodbury (MN) 47 Park (Cottage Grove, MN) 12
Game 5: Farmington (MN) has a bye
Game 6: Lakeville South (Lakeville, MN) 40 Mayo (Rochester, MN) 14
Game 7: Lakeville North (Lakeville, MN) 41 Marshall [John] (Rochester, MN) 28
Game 8: Owatonna (MN) 28 Century (Rochester, MN) 6
Game 9: Blaine (MN) has a bye
Game 10: Andover (MN) 38 Forest Lake (MN) 37
Game 11: Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 21 Anoka (MN) 10
Game 12: Coon Rapids (MN) 62 St. Francis (MN) 14
Game 13: Eden Prairie (MN) 48 Shakopee (MN) 14
Game 14: Edina (MN) 49 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 6
Game 15: Hopkins (Minnetonka, MN) 55 St. Louis Park (MN) 19
Game 16: Minnetonka (MN) 62 Chaska (MN) 14
Game 17: Rosemount (MN) 26 Burnsville (MN) 7
Game 18: Eagan (MN) 37 Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 16
Game 19: Apple Valley (MN) 35 Prior Lake (MN) 13
Game 20: Eastview (Apple Valley, MN) 27 Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 6
Game 21: Mounds View (Arden Hills, MN) has a bye
Game 22: Stillwater (MN) 31 North (North St. Paul, MN) 24
Game 23: White Bear Lake (MN) 37 Centennial (Circle Pines, MN) 20
Game 24: Roseville (MN) 28 Irondale (New Brighton, MN) 20
Game 25: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) has a bye
Game 26: Moorhead (MN) 30 Bemidji (MN) 14
Game 27: Brainerd (MN) 55 Elk River (MN) 7
Game 28: Buffalo (MN) 31 Alexandria (MN) 7
Game 29: Wayzata (Plymouth, MN) has a bye
Game 30: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 22 Maple Grove (MN) 14
Game 31: Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN) vs Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 32: Champlin Park (Champlin, MN) 70 Park Center (Brooklyn Park, MN) 0




Game 33: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 49 Tartan (Oakdale, MN) 14
Game 34: Woodbury (MN) 54 Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 20
Game 35: Lakeville South (Lakeville, MN) 34 Farmington (MN) 23
Game 36: Lakeville North (Lakeville, MN) 24 Owatonna (MN) 14
Game 37: Blaine (MN) 24 Andover (MN) 17
Game 38: Coon Rapids (MN) 48 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 17
Game 39: Eden Prairie (MN) 20 Edina (MN) 17
Game 40: Hopkins (Minnetonka, MN) 24 Minnetonka (MN) 21
Game 41: Rosemount (MN) 36 Eagan (MN) 0
Game 42: Eastview (Apple Valley, MN) 35 Apple Valley (MN) 0
Game 43: Mounds View (Arden Hills, MN) 21 Stillwater (MN) 7
Game 44: White Bear Lake (MN) 21 Roseville (MN) 6
Game 45: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 34 Moorhead (MN) 13
Game 46: Buffalo (MN) 20 Brainerd (MN) 14
Game 47: Wayzata (Plymouth, MN) 42 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 7
Game 48: Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN) vs Champlin Park (Champlin, MN) (Saturday, October 25th, reg)




Game 49: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 33 Woodbury (MN) 14
Game 50: Lakeville South (Lakeville, MN) 24 Lakeville North (Lakeville, MN) 17
Game 51: Blaine (MN) 24 Coon Rapids (MN) 21
Game 52: Eden Prairie (MN) 43 Hopkins (Minnetonka, MN) 34
Game 53: Rosemount (MN) 33 Eastview (Apple Valley, MN) 10
Game 54: Mounds View (Arden Hills, MN) 15 White Bear Lake (MN) 8
Game 55: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 39 Buffalo (MN) 21
Game 56: Wayzata (Plymouth, MN) 41 Champlin Park (Champlin, MN) 15




Quarterfinals
Game 57: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 49 Lakeville South (Lakeville, MN) 7
Game 58: Blaine (MN) 28 Eden Prairie (MN) 24
Game 59: Rosemount (MN) 12 Mounds View (Arden Hills, MN) 0
Game 60: Wayzata (Plymouth, MN) 38 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 0




Semifinals
Game 61: Blaine (MN) 28 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 27
Game 62: Wayzata (Plymouth, MN) 34 Rosemount (MN) 10




Finals
Game 63: Wayzata (Plymouth, MN) 27 Blaine (MN) 7