CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Norwood-Young America (MN) (bye)
     
 Game 33
Norwood-Young America (MN) 28
Maple Lake (MN) 7
    
Game 2
Maple Lake (MN) 31
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21
     
  Game 49
Norwood-Young America (MN) 22
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12
   
Game 3
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN)
vs Providence Academy/Heritage Christian Academy (Plymouth, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 34
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 41
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 7
    
Game 4
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 41
Kimball (MN) 12
     
   Quarterfinals
Game 57
Caledonia (MN) 21
Norwood-Young America (MN) 0
  
Game 5
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 53
Kingsland (Spring Valley, MN) 27
     
 Game 35
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 13
Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
    
Game 6
Dover-Eyota (Eyota, MN) 21
Pine Island (MN) 14
     
  Game 50
Caledonia (MN) 53
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 20
   
Game 7
Chatfield (MN) 35
Cotter (Winona, MN) 20
     
 Game 36
Caledonia (MN) 26
Chatfield (MN) 0
    
Game 8
Caledonia (MN) 50
St. Charles (MN) 0
     
    Semifinals
Game 61
Caledonia (MN) 44
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 13
 
Game 9
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 75
Marshall (Duluth, MN) 8
     
 Game 37
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN)
vs Greenway (Coleraine, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 10
Greenway (Coleraine, MN)
vs Rush City (MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 51
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 42
Deer River (MN) 7
   
Game 11
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 58
Mesabi East (Aurora, MN) 7
     
 Game 38
Deer River (MN) 28
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 14
    
Game 12
Deer River (MN) 6
Braham (MN) 0
     
   Game 58
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 46
Breckenridge (MN) 0
  
Game 13
Pierz (MN) 35
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 14
     
 Game 39
Pierz (MN) 28
Morris (MN) 12
    
Game 14
Morris (MN) 12
West Central Area (Barrett, MN) 7
     
  Game 52
Breckenridge (MN) 45
Pierz (MN) 21
   
Game 15
Breckenridge (MN) 33
Holdingford (MN) 13
     
 Game 40
Breckenridge (MN) 7
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 0
    
Game 16
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 41
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 6
     
     Finals
Game 63
Caledonia (MN) 47
Luverne (MN) 7
Game 17
Luverne (MN) 50
St. James (MN) 0
     
 Game 41
Luverne (MN) 19
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 12
    
Game 18
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 30
Martin County West (Sherburn, MN) 24
     
  Game 53
Luverne (MN) 35
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 14
   
Game 19
Windom (MN) 18
Jackson County Central (Jackson, MN) 13
     
 Game 42
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 8
Windom (MN) 0
    
Game 20
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 21
Pipestone (MN) 6
     
   Game 59
Luverne (MN) 48
Triton (Dodge Center, MN) 42
  
Game 21
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 44
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 0
     
 Game 43
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 33
Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 0
    
Game 22
Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 26
Southland (Adams, MN) 17
     
  Game 54
Triton (Dodge Center, MN) 27
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 10
   
Game 23
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 28
United South Central (Wells, MN) 14
     
 Game 44
Triton (Dodge Center, MN) 28
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 8
    
Game 24
Triton (Dodge Center, MN) 47
Hayfield (MN) 7
     
    Game 62
Luverne (MN) 21
Hawley (MN) 14
 
Game 25
Pelican Rapids (MN) 56
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 20
     
 Game 45
Pelican Rapids (MN) 42
Agassiz Valley co-op [Barnesville/Rothsay] (Barnesville, MN) 7
    
Game 26
Agassiz Valley co-op [Barnesville/Rothsay] (Barnesville, MN) 48
Frazee (MN) 18
     
  Game 55
Hawley (MN) 30
Pelican Rapids (MN) 22
   
Game 27
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 40
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 0
     
 Game 46
Hawley (MN) 15
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 0
    
Game 28
Hawley (MN) 65
Pine River-Backus (Pine River, MN) 0
     
   Game 60
Hawley (MN) 24
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 0
  
Game 29
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 52
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 12
     
 Game 47
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 41
MACCRAY (Clara City, MN) 7
    
Game 30
MACCRAY (Clara City, MN) 44
Benson (MN) 14
     
  Game 56
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 39
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 28
   
Game 31
B O L D (Olivia, MN) 20
Paynesville (MN) 6
     
 Game 48
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 26
B O L D (Olivia, MN) 0
    
Game 32
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 43
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 6
     








Game 1: Norwood-Young America (MN) has a bye
Game 2: Maple Lake (MN) 31 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21
Game 3: Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) vs Providence Academy/Heritage Christian Academy (Plymouth, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 4: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 41 Kimball (MN) 12
Game 5: Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 53 Kingsland (Spring Valley, MN) 27
Game 6: Dover-Eyota (Eyota, MN) 21 Pine Island (MN) 14
Game 7: Chatfield (MN) 35 Cotter (Winona, MN) 20
Game 8: Caledonia (MN) 50 St. Charles (MN) 0
Game 9: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 75 Marshall (Duluth, MN) 8
Game 10: Greenway (Coleraine, MN) vs Rush City (MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 11: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 58 Mesabi East (Aurora, MN) 7
Game 12: Deer River (MN) 6 Braham (MN) 0
Game 13: Pierz (MN) 35 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 14
Game 14: Morris (MN) 12 West Central Area (Barrett, MN) 7
Game 15: Breckenridge (MN) 33 Holdingford (MN) 13
Game 16: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 41 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 6
Game 17: Luverne (MN) 50 St. James (MN) 0
Game 18: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 30 Martin County West (Sherburn, MN) 24
Game 19: Windom (MN) 18 Jackson County Central (Jackson, MN) 13
Game 20: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 21 Pipestone (MN) 6
Game 21: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 44 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 0
Game 22: Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 26 Southland (Adams, MN) 17
Game 23: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 28 United South Central (Wells, MN) 14
Game 24: Triton (Dodge Center, MN) 47 Hayfield (MN) 7
Game 25: Pelican Rapids (MN) 56 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 20
Game 26: Agassiz Valley co-op [Barnesville/Rothsay] (Barnesville, MN) 48 Frazee (MN) 18
Game 27: Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 40 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 0
Game 28: Hawley (MN) 65 Pine River-Backus (Pine River, MN) 0
Game 29: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 52 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 12
Game 30: MACCRAY (Clara City, MN) 44 Benson (MN) 14
Game 31: B O L D (Olivia, MN) 20 Paynesville (MN) 6
Game 32: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 43 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 6




Game 33: Norwood-Young America (MN) 28 Maple Lake (MN) 7
Game 34: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 41 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 7
Game 35: Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 13 Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
Game 36: Caledonia (MN) 26 Chatfield (MN) 0
Game 37: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) vs Greenway (Coleraine, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 38: Deer River (MN) 28 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 14
Game 39: Pierz (MN) 28 Morris (MN) 12
Game 40: Breckenridge (MN) 7 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 0
Game 41: Luverne (MN) 19 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 12
Game 42: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 8 Windom (MN) 0
Game 43: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 33 Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 0
Game 44: Triton (Dodge Center, MN) 28 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 8
Game 45: Pelican Rapids (MN) 42 Agassiz Valley co-op [Barnesville/Rothsay] (Barnesville, MN) 7
Game 46: Hawley (MN) 15 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 0
Game 47: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 41 MACCRAY (Clara City, MN) 7
Game 48: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 26 B O L D (Olivia, MN) 0




Game 49: Norwood-Young America (MN) 22 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12
Game 50: Caledonia (MN) 53 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 20
Game 51: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 42 Deer River (MN) 7
Game 52: Breckenridge (MN) 45 Pierz (MN) 21
Game 53: Luverne (MN) 35 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 14
Game 54: Triton (Dodge Center, MN) 27 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 10
Game 55: Hawley (MN) 30 Pelican Rapids (MN) 22
Game 56: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 39 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 28




Quarterfinals
Game 57: Caledonia (MN) 21 Norwood-Young America (MN) 0
Game 58: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 46 Breckenridge (MN) 0
Game 59: Luverne (MN) 48 Triton (Dodge Center, MN) 42
Game 60: Hawley (MN) 24 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 0




Semifinals
Game 61: Caledonia (MN) 44 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 13
Game 62: Luverne (MN) 21 Hawley (MN) 14




Finals
Game 63: Caledonia (MN) 47 Luverne (MN) 7