CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota 9 Man



Game 1
Verndale (MN) (bye)
     
 Game 33
Verndale (MN) 48
Underwood (MN) 0
    
Game 2
Underwood (MN) 12
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 0
     
  Game 49
Verndale (MN) 46
Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 20
   
Game 3
Eagle Valley (Eagle Bend, MN)
vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 34
Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 28
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 8
    
Game 4
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
Houston (MN) 14
Verndale (MN) 6
  
Game 5
Houston (MN) 66
Glenville-Emmons (Glenville, MN) 0
     
 Game 35
Houston (MN) 42
Grand Meadow (MN) 0
    
Game 6
Grand Meadow (MN) 64
Spring Grove (MN) 55
     
  Game 50
Houston (MN) 45
Lanesboro (MN) 8
   
Game 7
Lanesboro (MN) 64
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 28
     
 Game 36
Lanesboro (MN) 52
Mabel-Canton (Mabel, MN) 28
    
Game 8
Mabel-Canton (Mabel, MN) 55
LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 15
     
    Semifinals
Game 61
Houston (MN) 56
Ada-Borup (Ada, MN) 14
 
Game 9
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 52
Babbitt-Embarrass (Babbitt, MN) 0
     
 Game 37
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 48
Cherry (Iron, MN) 0
    
Game 10
Cherry (Iron, MN) 32
Tower-Soudan (Tower, MN) 0
     
  Game 51
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 54
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 0
   
Game 11
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 42
Cook (MN) 24
     
 Game 38
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 31
Orr (MN) 14
    
Game 12
Orr (MN) 22
Bigfork (MN) 6
     
   Game 58
Ada-Borup (Ada, MN) 28
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 26
  
Game 13
Waubun (MN) 69
Laporte (MN) 6
     
 Game 39
Waubun (MN) 70
Norman County East (Twin Valley, MN) 6
    
Game 14
Norman County East (Twin Valley, MN) 20
Norman County West (Halstad, MN) 18
     
  Game 52
Ada-Borup (Ada, MN) 31
Waubun (MN) 20
   
Game 15
Win-E-Mac (Erskine, MN) 29
Nevis (MN) 7
     
 Game 40
Ada-Borup (Ada, MN) 46
Win-E-Mac (Erskine, MN) 6
    
Game 16
Ada-Borup (Ada, MN) 54
Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 8
     
     Finals
Game 63
Houston (MN) 22
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 16
Game 17
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 51
Lincoln H I (Ivanhoe, MN) 0
     
 Game 41
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 34
Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 0
    
Game 18
Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 33
Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 8
     
  Game 53
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 8
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 7
   
Game 19
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 34
Wheaton (MN) 0
     
 Game 42
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 27
Edgerton (MN) 20
    
Game 20
Edgerton (MN) 51
Hancock (MN) 7
     
   Game 59
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 44
Alden-Conger (Alden, MN) 6
  
Game 21
Alden-Conger (Alden, MN) (bye)
     
 Game 43
Alden-Conger (Alden, MN) 39
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 14
    
Game 22
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 30
Truman (MN) 8
     
  Game 54
Alden-Conger (Alden, MN) 18
Nicollet (MN) 8
   
Game 23
Cleveland (MN) 56
Madelia (MN) 6
     
 Game 44
Nicollet (MN) 7
Cleveland (MN) 6
    
Game 24
Nicollet (MN) (bye)
     
    Game 62
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN)
vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
Saturday, November 15th, reg
 
Game 25
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 46
Sacred Heart (East Grand Forks, MN) 6
     
 Game 45
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 41
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 6
    
Game 26
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 32
Kelliher/Northome (Northome, MN) 0
     
  Game 55
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN)
vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 27
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 44
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 20
     
 Game 46
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN)
vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 28
Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
vs Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN)
Saturday, October 18th, reg
     
   Game 60
Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
vs Northland (Remer, MN)
Thursday, November 6th, reg
  
Game 29
McGregor (MN) 27
Floodwood (MN) 12
     
 Game 47
McGregor (MN) 57
Isle (MN) 42
    
Game 30
Isle (MN) 56
AlBrook (Saginaw, MN) 28
     
  Game 56
Northland (Remer, MN) 52
McGregor (MN) 6
   
Game 31
Northland (Remer, MN)
vs Wrenshall/Cloquet Christian Academy (Wrenshall, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 48
Northland (Remer, MN) 40
Cromwell (MN) 14
    
Game 32
Cromwell (MN) 43
Kelley [William] (Silver Bay, MN) 0
     








Game 1: Verndale (MN) has a bye
Game 2: Underwood (MN) 12 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 0
Game 3: Eagle Valley (Eagle Bend, MN) vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 4: Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) has a bye
Game 5: Houston (MN) 66 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 0
Game 6: Grand Meadow (MN) 64 Spring Grove (MN) 55
Game 7: Lanesboro (MN) 64 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 28
Game 8: Mabel-Canton (Mabel, MN) 55 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 15
Game 9: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 52 Babbitt-Embarrass (Babbitt, MN) 0
Game 10: Cherry (Iron, MN) 32 Tower-Soudan (Tower, MN) 0
Game 11: Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 42 Cook (MN) 24
Game 12: Orr (MN) 22 Bigfork (MN) 6
Game 13: Waubun (MN) 69 Laporte (MN) 6
Game 14: Norman County East (Twin Valley, MN) 20 Norman County West (Halstad, MN) 18
Game 15: Win-E-Mac (Erskine, MN) 29 Nevis (MN) 7
Game 16: Ada-Borup (Ada, MN) 54 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 8
Game 17: Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 51 Lincoln H I (Ivanhoe, MN) 0
Game 18: Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 33 Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 8
Game 19: Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 34 Wheaton (MN) 0
Game 20: Edgerton (MN) 51 Hancock (MN) 7
Game 21: Alden-Conger (Alden, MN) has a bye
Game 22: Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 30 Truman (MN) 8
Game 23: Cleveland (MN) 56 Madelia (MN) 6
Game 24: Nicollet (MN) has a bye
Game 25: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 46 Sacred Heart (East Grand Forks, MN) 6
Game 26: Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 32 Kelliher/Northome (Northome, MN) 0
Game 27: Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 44 Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 20
Game 28: Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) vs Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) (Saturday, October 18th, reg)
Game 29: McGregor (MN) 27 Floodwood (MN) 12
Game 30: Isle (MN) 56 AlBrook (Saginaw, MN) 28
Game 31: Northland (Remer, MN) vs Wrenshall/Cloquet Christian Academy (Wrenshall, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 32: Cromwell (MN) 43 Kelley [William] (Silver Bay, MN) 0




Game 33: Verndale (MN) 48 Underwood (MN) 0
Game 34: Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 28 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 8
Game 35: Houston (MN) 42 Grand Meadow (MN) 0
Game 36: Lanesboro (MN) 52 Mabel-Canton (Mabel, MN) 28
Game 37: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 48 Cherry (Iron, MN) 0
Game 38: Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 31 Orr (MN) 14
Game 39: Waubun (MN) 70 Norman County East (Twin Valley, MN) 6
Game 40: Ada-Borup (Ada, MN) 46 Win-E-Mac (Erskine, MN) 6
Game 41: Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 34 Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 0
Game 42: Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 27 Edgerton (MN) 20
Game 43: Alden-Conger (Alden, MN) 39 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 14
Game 44: Nicollet (MN) 7 Cleveland (MN) 6
Game 45: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 41 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 6
Game 46: Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 47: McGregor (MN) 57 Isle (MN) 42
Game 48: Northland (Remer, MN) 40 Cromwell (MN) 14




Game 49: Verndale (MN) 46 Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 20
Game 50: Houston (MN) 45 Lanesboro (MN) 8
Game 51: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 54 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 0
Game 52: Ada-Borup (Ada, MN) 31 Waubun (MN) 20
Game 53: Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 8 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 7
Game 54: Alden-Conger (Alden, MN) 18 Nicollet (MN) 8
Game 55: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) (Friday, October 31st, reg)
Game 56: Northland (Remer, MN) 52 McGregor (MN) 6




Quarterfinals
Game 57: Houston (MN) 14 Verndale (MN) 6
Game 58: Ada-Borup (Ada, MN) 28 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 26
Game 59: Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 44 Alden-Conger (Alden, MN) 6
Game 60: Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) vs Northland (Remer, MN) (Thursday, November 6th, reg)




Semifinals
Game 61: Houston (MN) 56 Ada-Borup (Ada, MN) 14
Game 62: Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) (Saturday, November 15th, reg)




Finals
Game 63: Houston (MN) 22 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 16