CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Caledonia (MN) 35
Kingsland (Spring Valley, MN) 0
     
 Game 33
Caledonia (MN) 49
St. Charles (MN) 0
    
Game 2
St. Charles (MN) 20
Pine Island (MN) 13
     
  Game 49
Caledonia (MN) 22
Dover-Eyota (Eyota, MN) 16
   
Game 3
Cotter (Winona, MN) 41
Chatfield (MN) 34
     
 Game 34
Dover-Eyota (Eyota, MN) 37
Cotter (Winona, MN) 13
    
Game 4
Dover-Eyota (Eyota, MN) 22
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 8
     
   Quarterfinals
Game 57
Caledonia (MN) 16
Norwood-Young America (MN) 13
  
Game 5
Norwood-Young America (MN)
vs Lion's Gate Christian Academy/New Life Academy (Bloomington, MN)
Tuesday, October 23rd, reg
     
 Game 35
Norwood-Young America (MN) 15
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12
    
Game 6
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 21
Kimball (MN) 0
     
  Game 50
Norwood-Young America (MN) 7
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 0
   
Game 7
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 12
Maple Lake (MN) 0
     
 Game 36
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 34
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 14
    
Game 8
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN)
vs Providence Academy/Heritage Christian Academy (Plymouth, MN)
Tuesday, October 23rd, reg
     
    Semifinals
Game 61
Caledonia (MN) 35
Hawley (MN) 20
 
Game 9
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 47
Benson (MN) 8
     
 Game 37
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 55
B O L D (Olivia, MN) 0
    
Game 10
B O L D (Olivia, MN) 21
Paynesville (MN) 0
     
  Game 51
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 13
   
Game 11
MACCRAY (Clara City, MN) 20
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 0
     
 Game 38
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 37
MACCRAY (Clara City, MN) 6
    
Game 12
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 55
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 7
     
   Game 58
Hawley (MN) 34
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 27
  
Game 13
Hawley (MN) 46
Bagley (MN) 0
     
 Game 39
Hawley (MN) 34
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 12
    
Game 14
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 32
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 8
     
  Game 52
Hawley (MN) 33
Pelican Rapids (MN) 7
   
Game 15
Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 7
Pine River-Backus (Pine River, MN) 6
     
 Game 40
Pelican Rapids (MN) 35
Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 14
    
Game 16
Pelican Rapids (MN) 56
Frazee (MN) 30
     
     Finals
Game 63
Caledonia (MN) 14
Luverne (MN) 7
Game 17
United South Central (Wells, MN) 20
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 7
     
 Game 41
United South Central (Wells, MN) 12
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 7
    
Game 18
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 35
Hayfield (MN) 12
     
  Game 53
Triton (Dodge Center, MN) 46
United South Central (Wells, MN) 14
   
Game 19
Southland (Adams, MN) 28
Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 6
     
 Game 42
Triton (Dodge Center, MN) 35
Southland (Adams, MN) 0
    
Game 20
Triton (Dodge Center, MN) 68
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 0
     
   Game 59
Luverne (MN) 10
Triton (Dodge Center, MN) 7
  
Game 21
Luverne (MN) 27
Martin County West (Sherburn, MN) 6
     
 Game 43
Luverne (MN) 22
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 19
    
Game 22
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 24
Pipestone (MN) 6
     
  Game 54
Luverne (MN) 27
Jackson County Central (Jackson, MN) 6
   
Game 23
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 50
St. James (MN) 6
     
 Game 44
Jackson County Central (Jackson, MN) 37
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 29
    
Game 24
Jackson County Central (Jackson, MN) 40
Windom (MN) 7
     
    Game 62
Luverne (MN) 29
Pierz (MN) 22
 
Game 25
Breckenridge (MN) 47
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 6
     
 Game 45
Breckenridge (MN) 41
Morris (MN) 12
    
Game 26
Morris (MN) 22
West Central Area (Barrett, MN) 14
     
  Game 55
Pierz (MN) 14
Breckenridge (MN) 6
   
Game 27
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 42
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
     
 Game 46
Pierz (MN) 30
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 8
    
Game 28
Pierz (MN) 48
Holdingford (MN) 0
     
   Game 60
Pierz (MN) 44
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 14
  
Game 29
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 55
Mesabi East (Aurora, MN) 14
     
 Game 47
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 42
Deer River (MN) 28
    
Game 30
Deer River (MN) 22
Rush City (MN) 14
     
  Game 56
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 40
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 22
   
Game 31
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20
Braham/Grace Christian/Grasston (Braham, MN) 6
     
 Game 48
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN)
vs Greenway (Coleraine, MN)
Saturday, October 27th, reg
    
Game 32
Greenway (Coleraine, MN)
vs Marshall (Duluth, MN)
Tuesday, October 23rd, reg
     








Game 1: Caledonia (MN) 35 Kingsland (Spring Valley, MN) 0
Game 2: St. Charles (MN) 20 Pine Island (MN) 13
Game 3: Cotter (Winona, MN) 41 Chatfield (MN) 34
Game 4: Dover-Eyota (Eyota, MN) 22 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 8
Game 5: Norwood-Young America (MN) vs Lion's Gate Christian Academy/New Life Academy (Bloomington, MN) (Tuesday, October 23rd, reg)
Game 6: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 21 Kimball (MN) 0
Game 7: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 12 Maple Lake (MN) 0
Game 8: Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) vs Providence Academy/Heritage Christian Academy (Plymouth, MN) (Tuesday, October 23rd, reg)
Game 9: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 47 Benson (MN) 8
Game 10: B O L D (Olivia, MN) 21 Paynesville (MN) 0
Game 11: MACCRAY (Clara City, MN) 20 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 0
Game 12: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 55 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 7
Game 13: Hawley (MN) 46 Bagley (MN) 0
Game 14: Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 32 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 8
Game 15: Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 7 Pine River-Backus (Pine River, MN) 6
Game 16: Pelican Rapids (MN) 56 Frazee (MN) 30
Game 17: United South Central (Wells, MN) 20 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 7
Game 18: Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 35 Hayfield (MN) 12
Game 19: Southland (Adams, MN) 28 Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 6
Game 20: Triton (Dodge Center, MN) 68 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 0
Game 21: Luverne (MN) 27 Martin County West (Sherburn, MN) 6
Game 22: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 24 Pipestone (MN) 6
Game 23: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 50 St. James (MN) 6
Game 24: Jackson County Central (Jackson, MN) 40 Windom (MN) 7
Game 25: Breckenridge (MN) 47 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 6
Game 26: Morris (MN) 22 West Central Area (Barrett, MN) 14
Game 27: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 42 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 0
Game 28: Pierz (MN) 48 Holdingford (MN) 0
Game 29: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 55 Mesabi East (Aurora, MN) 14
Game 30: Deer River (MN) 22 Rush City (MN) 14
Game 31: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20 Braham/Grace Christian/Grasston (Braham, MN) 6
Game 32: Greenway (Coleraine, MN) vs Marshall (Duluth, MN) (Tuesday, October 23rd, reg)




Game 33: Caledonia (MN) 49 St. Charles (MN) 0
Game 34: Dover-Eyota (Eyota, MN) 37 Cotter (Winona, MN) 13
Game 35: Norwood-Young America (MN) 15 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12
Game 36: Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 34 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 14
Game 37: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 55 B O L D (Olivia, MN) 0
Game 38: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 37 MACCRAY (Clara City, MN) 6
Game 39: Hawley (MN) 34 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 12
Game 40: Pelican Rapids (MN) 35 Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 14
Game 41: United South Central (Wells, MN) 12 Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 7
Game 42: Triton (Dodge Center, MN) 35 Southland (Adams, MN) 0
Game 43: Luverne (MN) 22 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 19
Game 44: Jackson County Central (Jackson, MN) 37 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 29
Game 45: Breckenridge (MN) 41 Morris (MN) 12
Game 46: Pierz (MN) 30 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 8
Game 47: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 42 Deer River (MN) 28
Game 48: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) vs Greenway (Coleraine, MN) (Saturday, October 27th, reg)




Game 49: Caledonia (MN) 22 Dover-Eyota (Eyota, MN) 16
Game 50: Norwood-Young America (MN) 7 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 0
Game 51: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 20 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 13
Game 52: Hawley (MN) 33 Pelican Rapids (MN) 7
Game 53: Triton (Dodge Center, MN) 46 United South Central (Wells, MN) 14
Game 54: Luverne (MN) 27 Jackson County Central (Jackson, MN) 6
Game 55: Pierz (MN) 14 Breckenridge (MN) 6
Game 56: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 40 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 22




Quarterfinals
Game 57: Caledonia (MN) 16 Norwood-Young America (MN) 13
Game 58: Hawley (MN) 34 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 27
Game 59: Luverne (MN) 10 Triton (Dodge Center, MN) 7
Game 60: Pierz (MN) 44 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 14




Semifinals
Game 61: Caledonia (MN) 35 Hawley (MN) 20
Game 62: Luverne (MN) 29 Pierz (MN) 22




Finals
Game 63: Caledonia (MN) 14 Luverne (MN) 7