CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota 9 Man



Game 1
Houston (MN) 41
Glenville-Emmons (Glenville, MN) 6
     
 Game 33
Houston (MN) 42
Grand Meadow (MN) 20
    
Game 2
Grand Meadow (MN) 26
LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 15
     
  Game 49
Houston (MN) 26
Mabel-Canton (Mabel, MN) 7
   
Game 3
Lanesboro (MN) 40
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 20
     
 Game 34
Mabel-Canton (Mabel, MN) 15
Lanesboro (MN) 6
    
Game 4
Mabel-Canton (Mabel, MN) 71
Spring Grove (MN) 29
     
   Quarterfinals
Game 57
Verndale (MN) 28
Houston (MN) 12
  
Game 5
Verndale (MN) (bye)
     
 Game 35
Verndale (MN) 52
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 6
    
Game 6
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 27
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 14
     
  Game 50
Verndale (MN)
vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Thursday, November 1st, reg
   
Game 7
Underwood (MN) 36
Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 8
     
 Game 36
Underwood (MN)
vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Saturday, October 27th, reg
    
Game 8
Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
vs Brandon/Evansville (Brandon, MN)
Tuesday, October 23rd, reg
     
    Semifinals
Game 61
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 35
Verndale (MN) 14
 
Game 9
Cromwell (MN) 53
Isle (MN) 24
     
 Game 37
Floodwood (MN) 12
Cromwell (MN) 8
    
Game 10
Floodwood (MN)
vs Wrenshall/Cloquet Christian Academy (Wrenshall, MN)
Tuesday, October 23rd, reg
     
  Game 51
McGregor (MN) 34
Floodwood (MN) 14
   
Game 11
Northland (Remer, MN) 40
Kelley [William] (Silver Bay, MN) 7
     
 Game 38
McGregor (MN) 14
Northland (Remer, MN) 12
    
Game 12
McGregor (MN) 40
Hill City (MN) 0
     
   Game 58
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 44
McGregor (MN) 8
  
Game 13
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 47
Sacred Heart (East Grand Forks, MN) 8
     
 Game 39
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 35
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 16
    
Game 14
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 32
Kelliher/Northome (Northome, MN) 8
     
  Game 52
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN)
vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
Friday, November 2nd, reg
   
Game 15
Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
vs Red Lake County Central (Oklee, MN)
Saturday, October 20th, reg
     
 Game 40
Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN)
vs Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN)
Saturday, October 27th, reg
    
Game 16
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 40
Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 18
     
     Finals
Game 63
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 43
Waubun (MN) 21
Game 17
Minnesota State Academy for the Deaf (Faribault, MN) (bye)
     
 Game 41
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 50
Minnesota State Academy for the Deaf (Faribault, MN) 14
    
Game 18
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 46
Truman (MN) 15
     
  Game 53
Cleveland (MN) 30
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 8
   
Game 19
Cleveland (MN) 42
Madelia (MN) 12
     
 Game 42
Cleveland (MN) 34
Alden-Conger (Alden, MN) 26
    
Game 20
Alden-Conger (Alden, MN) 36
Nicollet (MN) 14
     
   Game 59
Wheaton (MN) 50
Cleveland (MN) 14
  
Game 21
Wheaton (MN)
vs Lake Benton/Lincoln H I (Lake Benton, MN)
Tuesday, October 23rd, reg
     
 Game 43
Wheaton (MN) 16
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 8
    
Game 22
Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 22
Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 18
     
  Game 54
Wheaton (MN) 35
Edgerton (MN) 8
   
Game 23
Edgerton (MN) 34
Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 12
     
 Game 44
Edgerton (MN) 14
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 6
    
Game 24
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 42
Hancock (MN) 7
     
    Game 62
Waubun (MN) 14
Wheaton (MN) 8
 
Game 25
Waubun (MN) (bye)
     
 Game 45
Waubun (MN) 53
Norman County West (Halstad, MN) 12
    
Game 26
Norman County West (Halstad, MN) 46
Nevis (MN) 14
     
  Game 55
Waubun (MN) 23
Ada-Borup (Ada, MN) 8
   
Game 27
Norman County East (Twin Valley, MN) 26
Win-E-Mac (Erskine, MN) 19
     
 Game 46
Ada-Borup (Ada, MN) 32
Norman County East (Twin Valley, MN) 16
    
Game 28
Ada-Borup (Ada, MN) 45
Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 14
     
   Game 60
Waubun (MN) 12
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 6
  
Game 29
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 42
Tower-Soudan (Tower, MN) 0
     
 Game 47
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 22
Cherry (Iron, MN) 0
    
Game 30
Cherry (Iron, MN) 20
Bigfork (MN) 8
     
  Game 56
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 18
Cook (MN) 8
   
Game 31
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 28
Orr (MN) 21
     
 Game 48
Cook (MN) 20
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 0
    
Game 32
Cook (MN) 62
Babbitt-Embarrass (Babbitt, MN) 12
     








Game 1: Houston (MN) 41 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 6
Game 2: Grand Meadow (MN) 26 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 15
Game 3: Lanesboro (MN) 40 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 20
Game 4: Mabel-Canton (Mabel, MN) 71 Spring Grove (MN) 29
Game 5: Verndale (MN) has a bye
Game 6: Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 27 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 14
Game 7: Underwood (MN) 36 Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 8
Game 8: Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) vs Brandon/Evansville (Brandon, MN) (Tuesday, October 23rd, reg)
Game 9: Cromwell (MN) 53 Isle (MN) 24
Game 10: Floodwood (MN) vs Wrenshall/Cloquet Christian Academy (Wrenshall, MN) (Tuesday, October 23rd, reg)
Game 11: Northland (Remer, MN) 40 Kelley [William] (Silver Bay, MN) 7
Game 12: McGregor (MN) 40 Hill City (MN) 0
Game 13: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 47 Sacred Heart (East Grand Forks, MN) 8
Game 14: Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 32 Kelliher/Northome (Northome, MN) 8
Game 15: Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) vs Red Lake County Central (Oklee, MN) (Saturday, October 20th, reg)
Game 16: Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 40 Northern Freeze co-op [Marshall County Central/Tri-County] (Newfolden, MN) 18
Game 17: Minnesota State Academy for the Deaf (Faribault, MN) has a bye
Game 18: Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 46 Truman (MN) 15
Game 19: Cleveland (MN) 42 Madelia (MN) 12
Game 20: Alden-Conger (Alden, MN) 36 Nicollet (MN) 14
Game 21: Wheaton (MN) vs Lake Benton/Lincoln H I (Lake Benton, MN) (Tuesday, October 23rd, reg)
Game 22: Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 22 Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 18
Game 23: Edgerton (MN) 34 Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 12
Game 24: Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 42 Hancock (MN) 7
Game 25: Waubun (MN) has a bye
Game 26: Norman County West (Halstad, MN) 46 Nevis (MN) 14
Game 27: Norman County East (Twin Valley, MN) 26 Win-E-Mac (Erskine, MN) 19
Game 28: Ada-Borup (Ada, MN) 45 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 14
Game 29: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 42 Tower-Soudan (Tower, MN) 0
Game 30: Cherry (Iron, MN) 20 Bigfork (MN) 8
Game 31: Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 28 Orr (MN) 21
Game 32: Cook (MN) 62 Babbitt-Embarrass (Babbitt, MN) 12




Game 33: Houston (MN) 42 Grand Meadow (MN) 20
Game 34: Mabel-Canton (Mabel, MN) 15 Lanesboro (MN) 6
Game 35: Verndale (MN) 52 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 6
Game 36: Underwood (MN) vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Saturday, October 27th, reg)
Game 37: Floodwood (MN) 12 Cromwell (MN) 8
Game 38: McGregor (MN) 14 Northland (Remer, MN) 12
Game 39: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 35 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 16
Game 40: Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) vs Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) (Saturday, October 27th, reg)
Game 41: Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 50 Minnesota State Academy for the Deaf (Faribault, MN) 14
Game 42: Cleveland (MN) 34 Alden-Conger (Alden, MN) 26
Game 43: Wheaton (MN) 16 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 8
Game 44: Edgerton (MN) 14 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 6
Game 45: Waubun (MN) 53 Norman County West (Halstad, MN) 12
Game 46: Ada-Borup (Ada, MN) 32 Norman County East (Twin Valley, MN) 16
Game 47: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 22 Cherry (Iron, MN) 0
Game 48: Cook (MN) 20 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 0




Game 49: Houston (MN) 26 Mabel-Canton (Mabel, MN) 7
Game 50: Verndale (MN) vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Thursday, November 1st, reg)
Game 51: McGregor (MN) 34 Floodwood (MN) 14
Game 52: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) vs Kittson Central/Lancaster (Hallock, MN) (Friday, November 2nd, reg)
Game 53: Cleveland (MN) 30 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 8
Game 54: Wheaton (MN) 35 Edgerton (MN) 8
Game 55: Waubun (MN) 23 Ada-Borup (Ada, MN) 8
Game 56: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 18 Cook (MN) 8




Quarterfinals
Game 57: Verndale (MN) 28 Houston (MN) 12
Game 58: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 44 McGregor (MN) 8
Game 59: Wheaton (MN) 50 Cleveland (MN) 14
Game 60: Waubun (MN) 12 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 6




Semifinals
Game 61: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 35 Verndale (MN) 14
Game 62: Waubun (MN) 14 Wheaton (MN) 8




Finals
Game 63: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 43 Waubun (MN) 21