CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAAA



Game 1
Eden Prairie (MN) 48
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 6
     
 Game 33
Eden Prairie (MN) 31
Minnetonka (MN) 7
    
Game 2
Minnetonka (MN) 21
Edina (MN) 0
     
  Game 49
Eden Prairie (MN) 34
Burnsville (MN) 3
   
Game 3
Burnsville (MN) 20
Prior Lake (MN) 8
     
 Game 34
Burnsville (MN) 35
Apple Valley (MN) 21
    
Game 4
Apple Valley (MN) 37
Chaska (MN) 14
     
   Quarterfinals
Game 57
Eden Prairie (MN) 48
Roseville (MN) 21
  
Game 5
White Bear Lake (MN) 52
Arlington (St. Paul, MN) 14
     
 Game 35
White Bear Lake (MN)
vs Minneapolis South (Minneapolis, MN)
Saturday, October 28th, reg
    
Game 6
Minneapolis South (Minneapolis, MN)
vs St. Paul Central (St. Paul, MN)
Tuesday, October 24th, reg
     
  Game 50
Roseville (MN) 20
White Bear Lake (MN) 15
   
Game 7
Mounds View (Arden Hills, MN) 28
Centennial (Circle Pines, MN) 14
     
 Game 36
Roseville (MN) 17
Mounds View (Arden Hills, MN) 14
    
Game 8
Roseville (MN) 28
Irondale (New Brighton, MN) 9
     
    Semifinals
Game 61
Eden Prairie (MN) 49
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 7
 
Game 9
Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN) (bye)
     
 Game 37
Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN)
vs Hopkins (Minnetonka, MN)
Saturday, October 28th, reg
    
Game 10
Hopkins (Minnetonka, MN) 17
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 7
     
  Game 51
Hopkins (Minnetonka, MN) 27
Park Center (Brooklyn Park, MN) 7
   
Game 11
Park Center (Brooklyn Park, MN) 13
Maple Grove (MN) 7
     
 Game 38
Park Center (Brooklyn Park, MN) 13
Wayzata (Plymouth, MN) 6
    
Game 12
Wayzata (Plymouth, MN) 28
Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 14
     
   Game 58
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 41
Hopkins (Minnetonka, MN) 14
  
Game 13
Brainerd (MN) (bye)
     
 Game 39
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 23
Brainerd (MN) 20
    
Game 14
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 38
Buffalo (MN) 12
     
  Game 52
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 14
Moorhead (MN) 12
   
Game 15
Moorhead (MN) 49
Bemidji (MN) 40
     
 Game 40
Moorhead (MN) 34
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 14
    
Game 16
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 33
Elk River/Rivers Christian Academy (Elk River, MN) 8
     
     Finals
Game 63
Eden Prairie (MN) 21
Lakeville South (Lakeville, MN) 14
Game 17
Mayo (Rochester, MN) 63
Lakeville North (Lakeville, MN) 28
     
 Game 41
Rosemount (MN) 31
Mayo (Rochester, MN) 24
    
Game 18
Rosemount (MN) 24
Owatonna (MN) 0
     
  Game 53
Rosemount (MN) 31
Farmington (MN) 6
   
Game 19
Eastview (Apple Valley, MN) 17
Century (Rochester, MN) 7
     
 Game 42
Farmington (MN) 17
Eastview (Apple Valley, MN) 12
    
Game 20
Farmington (MN) 21
Marshall [John] (Rochester, MN) 20
     
   Game 59
Rosemount (MN) 33
Stillwater (MN) 10
  
Game 21
North (North St. Paul, MN) 20
Johnson/City Academy (St. Paul, MN) 13
     
 Game 43
Tartan (Oakdale, MN) 14
North (North St. Paul, MN) 0
    
Game 22
Tartan (Oakdale, MN) 27
Harding (St. Paul, MN) 0
     
  Game 54
Stillwater (MN) 26
Tartan (Oakdale, MN) 7
   
Game 23
Park (Cottage Grove, MN) 8
Hastings (MN) 6
     
 Game 44
Stillwater (MN) 6
Park (Cottage Grove, MN) 0
    
Game 24
Stillwater (MN) 24
Woodbury (MN) 7
     
    Game 62
Lakeville South (Lakeville, MN) 17
Rosemount (MN) 14
 
Game 25
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 35
Richfield (MN) 7
     
 Game 45
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 35
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 14
    
Game 26
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 26
Eagan (MN) 20
     
  Game 55
Lakeville South (Lakeville, MN) 22
Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 21
   
Game 27
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 35
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 21
     
 Game 46
Lakeville South (Lakeville, MN) 49
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 6
    
Game 28
Lakeville South (Lakeville, MN) 63
Highland Park (St. Paul, MN) 21
     
   Game 60
Lakeville South (Lakeville, MN)
vs Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN)
Friday, November 10th, 7:00pm
  
Game 29
Champlin Park (Champlin, MN) (bye)
     
 Game 47
Champlin Park (Champlin, MN) 14
Blaine (MN) 7
    
Game 30
Blaine (MN) 27
Forest Lake (MN) 26
     
  Game 56
Champlin Park (Champlin, MN)
vs Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN)
Friday, November 3rd, reg
   
Game 31
Coon Rapids (MN) 38
Andover (MN) 33
     
 Game 48
Coon Rapids (MN)
vs Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN)
Saturday, October 28th, reg
    
Game 32
Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN)
vs St. Francis (MN)
Tuesday, October 24th, reg
     








Game 1: Eden Prairie (MN) 48 Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 6
Game 2: Minnetonka (MN) 21 Edina (MN) 0
Game 3: Burnsville (MN) 20 Prior Lake (MN) 8
Game 4: Apple Valley (MN) 37 Chaska (MN) 14
Game 5: White Bear Lake (MN) 52 Arlington (St. Paul, MN) 14
Game 6: Minneapolis South (Minneapolis, MN) vs St. Paul Central (St. Paul, MN) (Tuesday, October 24th, reg)
Game 7: Mounds View (Arden Hills, MN) 28 Centennial (Circle Pines, MN) 14
Game 8: Roseville (MN) 28 Irondale (New Brighton, MN) 9
Game 9: Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN) has a bye
Game 10: Hopkins (Minnetonka, MN) 17 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 7
Game 11: Park Center (Brooklyn Park, MN) 13 Maple Grove (MN) 7
Game 12: Wayzata (Plymouth, MN) 28 Robbinsdale Armstrong (Plymouth, MN) 14
Game 13: Brainerd (MN) has a bye
Game 14: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 38 Buffalo (MN) 12
Game 15: Moorhead (MN) 49 Bemidji (MN) 40
Game 16: Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 33 Elk River/Rivers Christian Academy (Elk River, MN) 8
Game 17: Mayo (Rochester, MN) 63 Lakeville North (Lakeville, MN) 28
Game 18: Rosemount (MN) 24 Owatonna (MN) 0
Game 19: Eastview (Apple Valley, MN) 17 Century (Rochester, MN) 7
Game 20: Farmington (MN) 21 Marshall [John] (Rochester, MN) 20
Game 21: North (North St. Paul, MN) 20 Johnson/City Academy (St. Paul, MN) 13
Game 22: Tartan (Oakdale, MN) 27 Harding (St. Paul, MN) 0
Game 23: Park (Cottage Grove, MN) 8 Hastings (MN) 6
Game 24: Stillwater (MN) 24 Woodbury (MN) 7
Game 25: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 35 Richfield (MN) 7
Game 26: Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 26 Eagan (MN) 20
Game 27: Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 35 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 21
Game 28: Lakeville South (Lakeville, MN) 63 Highland Park (St. Paul, MN) 21
Game 29: Champlin Park (Champlin, MN) has a bye
Game 30: Blaine (MN) 27 Forest Lake (MN) 26
Game 31: Coon Rapids (MN) 38 Andover (MN) 33
Game 32: Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN) vs St. Francis (MN) (Tuesday, October 24th, reg)




Game 33: Eden Prairie (MN) 31 Minnetonka (MN) 7
Game 34: Burnsville (MN) 35 Apple Valley (MN) 21
Game 35: White Bear Lake (MN) vs Minneapolis South (Minneapolis, MN) (Saturday, October 28th, reg)
Game 36: Roseville (MN) 17 Mounds View (Arden Hills, MN) 14
Game 37: Osseo/Maranatha Christian Academy (Osseo, MN) vs Hopkins (Minnetonka, MN) (Saturday, October 28th, reg)
Game 38: Park Center (Brooklyn Park, MN) 13 Wayzata (Plymouth, MN) 6
Game 39: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 23 Brainerd (MN) 20
Game 40: Moorhead (MN) 34 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 14
Game 41: Rosemount (MN) 31 Mayo (Rochester, MN) 24
Game 42: Farmington (MN) 17 Eastview (Apple Valley, MN) 12
Game 43: Tartan (Oakdale, MN) 14 North (North St. Paul, MN) 0
Game 44: Stillwater (MN) 6 Park (Cottage Grove, MN) 0
Game 45: Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 35 Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 14
Game 46: Lakeville South (Lakeville, MN) 49 Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 6
Game 47: Champlin Park (Champlin, MN) 14 Blaine (MN) 7
Game 48: Coon Rapids (MN) vs Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN) (Saturday, October 28th, reg)




Game 49: Eden Prairie (MN) 34 Burnsville (MN) 3
Game 50: Roseville (MN) 20 White Bear Lake (MN) 15
Game 51: Hopkins (Minnetonka, MN) 27 Park Center (Brooklyn Park, MN) 7
Game 52: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 14 Moorhead (MN) 12
Game 53: Rosemount (MN) 31 Farmington (MN) 6
Game 54: Stillwater (MN) 26 Tartan (Oakdale, MN) 7
Game 55: Lakeville South (Lakeville, MN) 22 Cretin-Derham Hall (St. Paul, MN) 21
Game 56: Champlin Park (Champlin, MN) vs Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN) (Friday, November 3rd, reg)




Quarterfinals
Game 57: Eden Prairie (MN) 48 Roseville (MN) 21
Game 58: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 41 Hopkins (Minnetonka, MN) 14
Game 59: Rosemount (MN) 33 Stillwater (MN) 10
Game 60: Lakeville South (Lakeville, MN) vs Anoka/Legacy Christian Academy (Anoka, MN) (Friday, November 10th, 7:00pm)




Semifinals
Game 61: Eden Prairie (MN) 49 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 7
Game 62: Lakeville South (Lakeville, MN) 17 Rosemount (MN) 14




Finals
Game 63: Eden Prairie (MN) 21 Lakeville South (Lakeville, MN) 14