CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Triton (Dodge Center, MN) (bye)
     
 Game 33
Triton (Dodge Center, MN) 63
Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 8
    
Game 2
Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 36
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 29
     
  Game 49
Triton (Dodge Center, MN) 40
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 0
   
Game 3
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 34
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 21
     
 Game 34
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 50
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 7
    
Game 4
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 22
United South Central (Wells, MN) 14
     
   Quarterfinals
Game 57
Triton (Dodge Center, MN) 40
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 14
  
Game 5
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 62
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20
     
 Game 35
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 61
Rush City (MN) 35
    
Game 6
Rush City (MN) 22
Breck (Minneapolis, MN) 0
     
  Game 50
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 28
Pierz (MN) 13
   
Game 7
Pierz (MN)
vs Lion's Gate Christian Academy/New Life Academy (Bloomington, MN)
Tuesday, October 24th, reg
     
 Game 36
Pierz (MN)
vs Braham/Grace Christian (Braham, MN)
Saturday, October 28th, reg
    
Game 8
Braham/Grace Christian (Braham, MN)
vs East Central (Sandstone, MN)
Tuesday, October 24th, reg
     
    Semifinals
Game 61
Triton (Dodge Center, MN) 41
Hawley (MN) 0
 
Game 9
West Central Area (Barrett, MN) 15
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 8
     
 Game 37
MACCRAY (Clara City, MN) 25
West Central Area (Barrett, MN) 0
    
Game 10
MACCRAY (Clara City, MN) 46
Breckenridge (MN) 6
     
  Game 51
MACCRAY (Clara City, MN) 41
Morris (MN) 13
   
Game 11
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 27
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 7
     
 Game 38
Morris (MN) 37
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 36
    
Game 12
Morris (MN) 35
Benson/Benson Christian (Benson, MN) 26
     
   Game 58
Hawley (MN) 58
MACCRAY (Clara City, MN) 43
  
Game 13
Pelican Rapids (MN) 36
Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 20
     
 Game 39
Pelican Rapids (MN) 55
Bagley/Hope Christian (Bagley, MN) 13
    
Game 14
Bagley/Hope Christian (Bagley, MN) 28
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 20
     
  Game 52
Hawley (MN) 27
Pelican Rapids (MN) 13
   
Game 15
Hawley (MN) 37
Frazee (MN) 0
     
 Game 40
Hawley (MN) 14
Mahnomen (MN) 13
    
Game 16
Mahnomen (MN) 43
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 21
     
     Finals
Game 63
Triton (Dodge Center, MN) 70
Luverne (MN) 21
Game 17
Cotter (Winona, MN) 33
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 12
     
 Game 41
Cotter (Winona, MN) 44
St. Charles (MN) 8
    
Game 18
St. Charles (MN) 14
Pine Island (MN) 0
     
  Game 53
Cotter (Winona, MN) 21
Caledonia (MN) 10
   
Game 19
Kingsland (Spring Valley, MN) 34
Hayfield (MN) 21
     
 Game 42
Caledonia (MN) 42
Kingsland (Spring Valley, MN) 0
    
Game 20
Caledonia (MN) 16
Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
     
   Game 59
Luverne (MN) 33
Cotter (Winona, MN) 27
  
Game 21
Luverne (MN) 34
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 6
     
 Game 43
Luverne (MN) 60
Sioux Valley-Round Lake-Brewster/Southwest Star Concept (Round Lake, MN) 0
    
Game 22
Sioux Valley-Round Lake-Brewster/Southwest Star Concept (Round Lake, MN) 23
Martin County West (Sherburn, MN) 22
     
  Game 54
Luverne (MN) 27
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 6
   
Game 23
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 36
Pipestone (MN) 7
     
 Game 44
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 21
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
    
Game 24
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 28
B O L D (Olivia, MN) 7
     
    Game 62
Luverne (MN) 33
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 27
 
Game 25
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41
Kimball (MN) 20
     
 Game 45
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 27
Maple Lake (MN) 14
    
Game 26
Maple Lake (MN) 28
Norwood-Young America (MN) 26
     
  Game 55
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 32
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 20
   
Game 27
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 42
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 13
     
 Game 46
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 17
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 7
    
Game 28
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 43
Paynesville (MN) 14
     
   Game 60
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 16
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 6
  
Game 29
Deer River (MN) 30
Marshall (Duluth, MN) 14
     
 Game 47
Deer River (MN) 33
Pine River-Backus (Pine River, MN) 12
    
Game 30
Pine River-Backus (Pine River, MN) 9
Esko (MN) 7
     
  Game 56
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 13
Deer River (MN) 12
   
Game 31
Greenway (Coleraine, MN)
vs Aitkin (MN)
Tuesday, October 24th, reg
     
 Game 48
Greenway (Coleraine, MN)
vs Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN)
Saturday, October 28th, reg
    
Game 32
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 48
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 7
     








Game 1: Triton (Dodge Center, MN) has a bye
Game 2: Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 36 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 29
Game 3: Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 34 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 21
Game 4: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 22 United South Central (Wells, MN) 14
Game 5: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 62 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20
Game 6: Rush City (MN) 22 Breck (Minneapolis, MN) 0
Game 7: Pierz (MN) vs Lion's Gate Christian Academy/New Life Academy (Bloomington, MN) (Tuesday, October 24th, reg)
Game 8: Braham/Grace Christian (Braham, MN) vs East Central (Sandstone, MN) (Tuesday, October 24th, reg)
Game 9: West Central Area (Barrett, MN) 15 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 8
Game 10: MACCRAY (Clara City, MN) 46 Breckenridge (MN) 6
Game 11: Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 27 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 7
Game 12: Morris (MN) 35 Benson/Benson Christian (Benson, MN) 26
Game 13: Pelican Rapids (MN) 36 Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 20
Game 14: Bagley/Hope Christian (Bagley, MN) 28 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 20
Game 15: Hawley (MN) 37 Frazee (MN) 0
Game 16: Mahnomen (MN) 43 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 21
Game 17: Cotter (Winona, MN) 33 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 12
Game 18: St. Charles (MN) 14 Pine Island (MN) 0
Game 19: Kingsland (Spring Valley, MN) 34 Hayfield (MN) 21
Game 20: Caledonia (MN) 16 Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
Game 21: Luverne (MN) 34 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 6
Game 22: Sioux Valley-Round Lake-Brewster/Southwest Star Concept (Round Lake, MN) 23 Martin County West (Sherburn, MN) 22
Game 23: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 36 Pipestone (MN) 7
Game 24: Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 28 B O L D (Olivia, MN) 7
Game 25: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 41 Kimball (MN) 20
Game 26: Maple Lake (MN) 28 Norwood-Young America (MN) 26
Game 27: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 42 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 13
Game 28: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 43 Paynesville (MN) 14
Game 29: Deer River (MN) 30 Marshall (Duluth, MN) 14
Game 30: Pine River-Backus (Pine River, MN) 9 Esko (MN) 7
Game 31: Greenway (Coleraine, MN) vs Aitkin (MN) (Tuesday, October 24th, reg)
Game 32: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 48 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 7




Game 33: Triton (Dodge Center, MN) 63 Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 8
Game 34: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 50 Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 7
Game 35: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 61 Rush City (MN) 35
Game 36: Pierz (MN) vs Braham/Grace Christian (Braham, MN) (Saturday, October 28th, reg)
Game 37: MACCRAY (Clara City, MN) 25 West Central Area (Barrett, MN) 0
Game 38: Morris (MN) 37 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 36
Game 39: Pelican Rapids (MN) 55 Bagley/Hope Christian (Bagley, MN) 13
Game 40: Hawley (MN) 14 Mahnomen (MN) 13
Game 41: Cotter (Winona, MN) 44 St. Charles (MN) 8
Game 42: Caledonia (MN) 42 Kingsland (Spring Valley, MN) 0
Game 43: Luverne (MN) 60 Sioux Valley-Round Lake-Brewster/Southwest Star Concept (Round Lake, MN) 0
Game 44: Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 21 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
Game 45: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 27 Maple Lake (MN) 14
Game 46: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 17 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 7
Game 47: Deer River (MN) 33 Pine River-Backus (Pine River, MN) 12
Game 48: Greenway (Coleraine, MN) vs Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) (Saturday, October 28th, reg)




Game 49: Triton (Dodge Center, MN) 40 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 0
Game 50: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 28 Pierz (MN) 13
Game 51: MACCRAY (Clara City, MN) 41 Morris (MN) 13
Game 52: Hawley (MN) 27 Pelican Rapids (MN) 13
Game 53: Cotter (Winona, MN) 21 Caledonia (MN) 10
Game 54: Luverne (MN) 27 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 6
Game 55: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 32 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 20
Game 56: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 13 Deer River (MN) 12




Quarterfinals
Game 57: Triton (Dodge Center, MN) 40 St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 14
Game 58: Hawley (MN) 58 MACCRAY (Clara City, MN) 43
Game 59: Luverne (MN) 33 Cotter (Winona, MN) 27
Game 60: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 16 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 6




Semifinals
Game 61: Triton (Dodge Center, MN) 41 Hawley (MN) 0
Game 62: Luverne (MN) 33 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 27




Finals
Game 63: Triton (Dodge Center, MN) 70 Luverne (MN) 21