CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota 9 Man



Game 1
Edgerton (MN) 57
Truman (MN) 18
     
 Game 33
Edgerton (MN) 48
Cleveland (MN) 46
    
Game 2
Cleveland (MN) 44
Minnesota State Academy for the Deaf (Faribault, MN) 12
     
  Game 49
Edgerton (MN) 28
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 14
   
Game 3
Alden-Conger (Alden, MN) 42
Madelia (MN) 8
     
 Game 34
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 21
Alden-Conger (Alden, MN) 6
    
Game 4
Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 25
Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 6
     
   Quarterfinals
Game 57
Underwood (MN) 46
Edgerton (MN) 40
  
Game 5
Underwood (MN) (bye)
     
 Game 35
Underwood (MN) 43
Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 0
    
Game 6
Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 42
Isle (MN) 6
     
  Game 50
Underwood (MN) 28
Verndale (MN) 14
   
Game 7
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 13
Nevis (MN) 6
     
 Game 36
Verndale (MN) 42
Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 0
    
Game 8
Verndale (MN) 68
Holy Trinity (Winsted, MN) 8
     
    Semifinals
Game 61
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 43
Underwood (MN) 0
 
Game 9
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 41
Win-E-Mac (Erskine, MN) 12
     
 Game 37
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 38
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 18
    
Game 10
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 50
Ada-Borup (Ada, MN) 26
     
  Game 51
Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 35
Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 17
   
Game 11
Waubun (MN) 33
Norman County West (Halstad, MN) 6
     
 Game 38
Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 20
Waubun (MN) 8
    
Game 12
Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 40
Norman County East (Twin Valley, MN) 13
     
   Game 58
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 29
Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 22
  
Game 13
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 52
Kelliher/Northome (Northome, MN) 12
     
 Game 39
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 43
North Star co-op [Lancaster/Tri-County] (Lancaster, MN) 22
    
Game 14
North Star co-op [Lancaster/Tri-County] (Lancaster, MN) 16
Sacred Heart (East Grand Forks, MN) 9
     
  Game 52
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 34
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 7
   
Game 15
Kittson Central (Hallock, MN) 36
Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 0
     
 Game 40
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 29
Kittson Central (Hallock, MN) 28
    
Game 16
Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 41
Marshall County Central (Newfolden, MN) 19
     
     Finals
Game 63
Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 42
Wheaton (MN) 15
Game 17
Lanesboro (MN) 68
Glenville-Emmons (Glenville, MN) 30
     
 Game 41
Lanesboro (MN) 40
Houston (MN) 6
    
Game 18
Houston (MN) 31
LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 12
     
  Game 53
Lanesboro (MN) 52
Grand Meadow (MN) 6
   
Game 19
Grand Meadow (MN) 54
Spring Grove (MN) 26
     
 Game 42
Grand Meadow (MN) 28
Mabel-Canton (Mabel, MN) 14
    
Game 20
Mabel-Canton (Mabel, MN) 49
Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 8
     
   Game 59
Wheaton (MN) 26
Lanesboro (MN) 7
  
Game 21
Wheaton (MN) (bye)
     
 Game 43
Wheaton (MN) 57
Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 16
    
Game 22
Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 24
Brandon/Evansville (Brandon, MN) 12
     
  Game 54
Wheaton (MN)
vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Friday, November 3rd, reg
   
Game 23
Lakeview (Cottonwood, MN)
vs Lake Benton/Lincoln H I (Lake Benton, MN)
Tuesday, October 24th, reg
     
 Game 44
Lakeview (Cottonwood, MN)
vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Saturday, October 28th, reg
    
Game 24
Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
vs Hancock (MN)
Tuesday, October 24th, reg
     
    Game 62
Wheaton (MN) 22
Cromwell (MN) 7
 
Game 25
Cromwell (MN) 50
Cotton (MN) 14
     
 Game 45
Cromwell (MN) 26
Floodwood (MN) 0
    
Game 26
Floodwood (MN) 40
Hill City (MN) 30
     
  Game 55
Cromwell (MN) 48
McGregor (MN) 6
   
Game 27
Wrenshall (MN) 66
AlBrook (Saginaw, MN) 20
     
 Game 46
McGregor (MN) 28
Wrenshall (MN) 22
    
Game 28
McGregor (MN) 35
Kelley [William] (Silver Bay, MN) 6
     
   Game 60
Cromwell (MN) 22
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 20
  
Game 29
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 58
Babbitt-Embarrass (Babbitt, MN) 28
     
 Game 47
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 12
Cherry (Iron, MN) 8
    
Game 30
Cherry (Iron, MN) 32
Bigfork (MN) 7
     
  Game 56
Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 56
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 16
   
Game 31
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 48
Orr (MN) 14
     
 Game 48
Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 30
Cook (MN) 16
    
Game 32
Cook (MN) 34
Tower-Soudan (Tower, MN) 12
     








Game 1: Edgerton (MN) 57 Truman (MN) 18
Game 2: Cleveland (MN) 44 Minnesota State Academy for the Deaf (Faribault, MN) 12
Game 3: Alden-Conger (Alden, MN) 42 Madelia (MN) 8
Game 4: Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 25 Ellsworth/Hills-Beaver Creek (Ellsworth, MN) 6
Game 5: Underwood (MN) has a bye
Game 6: Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 42 Isle (MN) 6
Game 7: Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 13 Nevis (MN) 6
Game 8: Verndale (MN) 68 Holy Trinity (Winsted, MN) 8
Game 9: Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 41 Win-E-Mac (Erskine, MN) 12
Game 10: Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 50 Ada-Borup (Ada, MN) 26
Game 11: Waubun (MN) 33 Norman County West (Halstad, MN) 6
Game 12: Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 40 Norman County East (Twin Valley, MN) 13
Game 13: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 52 Kelliher/Northome (Northome, MN) 12
Game 14: North Star co-op [Lancaster/Tri-County] (Lancaster, MN) 16 Sacred Heart (East Grand Forks, MN) 9
Game 15: Kittson Central (Hallock, MN) 36 Goodridge/Grygla-Gatzke (Goodridge, MN) 0
Game 16: Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 41 Marshall County Central (Newfolden, MN) 19
Game 17: Lanesboro (MN) 68 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 30
Game 18: Houston (MN) 31 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 12
Game 19: Grand Meadow (MN) 54 Spring Grove (MN) 26
Game 20: Mabel-Canton (Mabel, MN) 49 Lyle/Pacelli (Lyle, MN) 8
Game 21: Wheaton (MN) has a bye
Game 22: Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 24 Brandon/Evansville (Brandon, MN) 12
Game 23: Lakeview (Cottonwood, MN) vs Lake Benton/Lincoln H I (Lake Benton, MN) (Tuesday, October 24th, reg)
Game 24: Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) vs Hancock (MN) (Tuesday, October 24th, reg)
Game 25: Cromwell (MN) 50 Cotton (MN) 14
Game 26: Floodwood (MN) 40 Hill City (MN) 30
Game 27: Wrenshall (MN) 66 AlBrook (Saginaw, MN) 20
Game 28: McGregor (MN) 35 Kelley [William] (Silver Bay, MN) 6
Game 29: Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 58 Babbitt-Embarrass (Babbitt, MN) 28
Game 30: Cherry (Iron, MN) 32 Bigfork (MN) 7
Game 31: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 48 Orr (MN) 14
Game 32: Cook (MN) 34 Tower-Soudan (Tower, MN) 12




Game 33: Edgerton (MN) 48 Cleveland (MN) 46
Game 34: Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 21 Alden-Conger (Alden, MN) 6
Game 35: Underwood (MN) 43 Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 0
Game 36: Verndale (MN) 42 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 0
Game 37: Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 38 Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 18
Game 38: Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 20 Waubun (MN) 8
Game 39: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 43 North Star co-op [Lancaster/Tri-County] (Lancaster, MN) 22
Game 40: Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 29 Kittson Central (Hallock, MN) 28
Game 41: Lanesboro (MN) 40 Houston (MN) 6
Game 42: Grand Meadow (MN) 28 Mabel-Canton (Mabel, MN) 14
Game 43: Wheaton (MN) 57 Chokio-Alberta/Herman-Norcross (Chokio, MN) 16
Game 44: Lakeview (Cottonwood, MN) vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Saturday, October 28th, reg)
Game 45: Cromwell (MN) 26 Floodwood (MN) 0
Game 46: McGregor (MN) 28 Wrenshall (MN) 22
Game 47: Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 12 Cherry (Iron, MN) 8
Game 48: Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 30 Cook (MN) 16




Game 49: Edgerton (MN) 28 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) 14
Game 50: Underwood (MN) 28 Verndale (MN) 14
Game 51: Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 35 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 17
Game 52: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 34 Clearbrook-Gonvick (Clearbrook, MN) 7
Game 53: Lanesboro (MN) 52 Grand Meadow (MN) 6
Game 54: Wheaton (MN) vs Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Friday, November 3rd, reg)
Game 55: Cromwell (MN) 48 McGregor (MN) 6
Game 56: Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 56 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) 16




Quarterfinals
Game 57: Underwood (MN) 46 Edgerton (MN) 40
Game 58: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 29 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 22
Game 59: Wheaton (MN) 26 Lanesboro (MN) 7
Game 60: Cromwell (MN) 22 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 20




Semifinals
Game 61: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 43 Underwood (MN) 0
Game 62: Wheaton (MN) 22 Cromwell (MN) 7




Finals
Game 63: Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 42 Wheaton (MN) 15