CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN)
vs Lion's Gate Christian Academy/New Life Academy (Bloomington, MN)
Tuesday, October 25th, reg
     
 Game 33
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 41
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 14
    
Game 2
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 40
East Central (Sandstone, MN) 0
     
  Game 49
Pierz (MN) 69
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 20
   
Game 3
Braham/Grace Christian (Braham, MN)
vs Breck (Minneapolis, MN)
Tuesday, October 25th, reg
     
 Game 34
Braham/Grace Christian (Braham, MN)
vs Pierz (MN)
Saturday, October 29th, reg
    
Game 4
Pierz (MN) 76
Rush City (MN) 26
     
   Quarterfinals
Game 57
Pierz (MN) 56
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 6
  
Game 5
Triton (Dodge Center, MN) 62
Madelia/Truman (Madelia, MN) 8
     
 Game 35
Triton (Dodge Center, MN) 41
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 6
    
Game 6
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 38
United South Central (Wells, MN) 6
     
  Game 50
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 28
Triton (Dodge Center, MN) 20
   
Game 7
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 36
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 31
     
 Game 36
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 34
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 6
    
Game 8
Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 29
Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 15
     
    Semifinals
Game 61
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 26
Pierz (MN) 7
 
Game 9
Esko (MN) 60
Aitkin (MN) 34
     
 Game 37
Esko (MN) 35
Deer River (MN) 8
    
Game 10
Deer River (MN)
vs Greenway (Coleraine, MN)
Tuesday, October 25th, reg
     
  Game 51
Esko (MN) 40
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 7
   
Game 11
Pine River-Backus (Pine River, MN) 27
Blackduck (MN) 0
     
 Game 38
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 36
Pine River-Backus (Pine River, MN) 3
    
Game 12
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 39
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 0
     
   Game 58
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 16
Esko (MN) 8
  
Game 13
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 49
Maple Lake (MN) 0
     
 Game 39
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 34
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 7
    
Game 14
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 47
Norwood-Young America (MN) 13
     
  Game 52
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 34
Holdingford (MN) 14
   
Game 15
Holdingford (MN) 46
Paynesville (MN) 0
     
 Game 40
Holdingford (MN) 18
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 7
    
Game 16
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 0
     
     Finals
Game 63
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 21
Caledonia (MN) 7
Game 17
B O L D (Olivia, MN) 21
Windom (MN) 19
     
 Game 41
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 7
B O L D (Olivia, MN) 6
    
Game 18
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20
Luverne (MN) 0
     
  Game 53
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 28
Pipestone (MN) 12
   
Game 19
Martin County West (Sherburn, MN) 35
Sioux Valley-Round Lake-Brewster/Southwest Star Concept (Round Lake, MN) 14
     
 Game 42
Pipestone (MN) 27
Martin County West (Sherburn, MN) 0
    
Game 20
Pipestone (MN) 31
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 23
     
   Game 59
Caledonia (MN) 20
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 19
  
Game 21
Cotter (Winona, MN) 36
St. Charles (MN) 6
     
 Game 43
Cotter (Winona, MN) 12
Dover-Eyota (Eyota, MN) 7
    
Game 22
Dover-Eyota (Eyota, MN) 35
Kingsland (Spring Valley, MN) 12
     
  Game 54
Caledonia (MN) 26
Cotter (Winona, MN) 13
   
Game 23
Pine Island (MN) 32
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 6
     
 Game 44
Caledonia (MN) 51
Pine Island (MN) 12
    
Game 24
Caledonia (MN) 42
Hayfield (MN) 14
     
    Game 62
Caledonia (MN) 30
Hawley (MN) 14
 
Game 25
     
 Game 45
Pelican Rapids (MN) 41
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 26
    
Game 26
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 48
Bagley/Hope Christian (Bagley, MN) 28
     
  Game 55
Hawley (MN) 43
Pelican Rapids (MN) 34
   
Game 27
Mahnomen (MN) 43
Frazee (MN) 16
     
 Game 46
Hawley (MN) 35
Mahnomen (MN) 7
    
Game 28
Hawley (MN) 41
Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 19
     
   Game 60
Hawley (MN) 38
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 0
  
Game 29
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 49
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 6
     
 Game 47
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 36
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 7
    
Game 30
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 31
Morris (MN) 14
     
  Game 56
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 35
West Central Area (Barrett, MN) 12
   
Game 31
West Central Area (Barrett, MN) 26
Benson/Benson Christian (Benson, MN) 7
     
 Game 48
West Central Area (Barrett, MN) 28
Breckenridge (MN) 7
    
Game 32
Breckenridge (MN) 55
MACCRAY (Clara City, MN) 29
     








Game 1: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) vs Lion's Gate Christian Academy/New Life Academy (Bloomington, MN) (Tuesday, October 25th, reg)
Game 2: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 40 East Central (Sandstone, MN) 0
Game 3: Braham/Grace Christian (Braham, MN) vs Breck (Minneapolis, MN) (Tuesday, October 25th, reg)
Game 4: Pierz (MN) 76 Rush City (MN) 26
Game 5: Triton (Dodge Center, MN) 62 Madelia/Truman (Madelia, MN) 8
Game 6: Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 38 United South Central (Wells, MN) 6
Game 7: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 36 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 31
Game 8: Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 29 Montgomery-Lonsdale (Montgomery, MN) 15
Game 9: Esko (MN) 60 Aitkin (MN) 34
Game 10: Deer River (MN) vs Greenway (Coleraine, MN) (Tuesday, October 25th, reg)
Game 11: Pine River-Backus (Pine River, MN) 27 Blackduck (MN) 0
Game 12: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 39 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 0
Game 13: Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 49 Maple Lake (MN) 0
Game 14: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 47 Norwood-Young America (MN) 13
Game 15: Holdingford (MN) 46 Paynesville (MN) 0
Game 16: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 21 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 0
Game 17: B O L D (Olivia, MN) 21 Windom (MN) 19
Game 18: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 20 Luverne (MN) 0
Game 19: Martin County West (Sherburn, MN) 35 Sioux Valley-Round Lake-Brewster/Southwest Star Concept (Round Lake, MN) 14
Game 20: Pipestone (MN) 31 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 23
Game 21: Cotter (Winona, MN) 36 St. Charles (MN) 6
Game 22: Dover-Eyota (Eyota, MN) 35 Kingsland (Spring Valley, MN) 12
Game 23: Pine Island (MN) 32 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 6
Game 24: Caledonia (MN) 42 Hayfield (MN) 14
Game 25:
Game 26: Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 48 Bagley/Hope Christian (Bagley, MN) 28
Game 27: Mahnomen (MN) 43 Frazee (MN) 16
Game 28: Hawley (MN) 41 Agassiz Valley co-op [Barnesville-Rothsay] (Barnesville, MN) 19
Game 29: Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 49 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 6
Game 30: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 31 Morris (MN) 14
Game 31: West Central Area (Barrett, MN) 26 Benson/Benson Christian (Benson, MN) 7
Game 32: Breckenridge (MN) 55 MACCRAY (Clara City, MN) 29




Game 33: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 41 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 14
Game 34: Braham/Grace Christian (Braham, MN) vs Pierz (MN) (Saturday, October 29th, reg)
Game 35: Triton (Dodge Center, MN) 41 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 6
Game 36: Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 34 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 6
Game 37: Esko (MN) 35 Deer River (MN) 8
Game 38: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 36 Pine River-Backus (Pine River, MN) 3
Game 39: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 34 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 7
Game 40: Holdingford (MN) 18 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 7
Game 41: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 7 B O L D (Olivia, MN) 6
Game 42: Pipestone (MN) 27 Martin County West (Sherburn, MN) 0
Game 43: Cotter (Winona, MN) 12 Dover-Eyota (Eyota, MN) 7
Game 44: Caledonia (MN) 51 Pine Island (MN) 12
Game 45: Pelican Rapids (MN) 41 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 26
Game 46: Hawley (MN) 35 Mahnomen (MN) 7
Game 47: Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 36 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 7
Game 48: West Central Area (Barrett, MN) 28 Breckenridge (MN) 7




Game 49: Pierz (MN) 69 St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 20
Game 50: Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 28 Triton (Dodge Center, MN) 20
Game 51: Esko (MN) 40 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 7
Game 52: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 34 Holdingford (MN) 14
Game 53: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 28 Pipestone (MN) 12
Game 54: Caledonia (MN) 26 Cotter (Winona, MN) 13
Game 55: Hawley (MN) 43 Pelican Rapids (MN) 34
Game 56: Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 35 West Central Area (Barrett, MN) 12




Quarterfinals
Game 57: Pierz (MN) 56 Waterville-Elysian-Morristown/Cannon Valley Lutheran (Waterville, MN) 6
Game 58: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 16 Esko (MN) 8
Game 59: Caledonia (MN) 20 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 19
Game 60: Hawley (MN) 38 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 0




Semifinals
Game 61: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 26 Pierz (MN) 7
Game 62: Caledonia (MN) 30 Hawley (MN) 14




Finals
Game 63: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 21 Caledonia (MN) 7