CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAA



Game 1
2 #1 West (Mankato, MN) (bye)
     
 Game 33
2 #1 West (Mankato, MN)
vs 2 #4 Willmar (MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 2
2 #4 Willmar (MN) 34
2 #5 Worthington (MN) 21
     
  Game 49
2 #1 West (Mankato, MN)
vs 2 #3 New Ulm (MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 3
2 #3 New Ulm (MN) 41
2 #6 Marshall (MN) 6
     
 Game 34
2 #3 New Ulm (MN)
vs 2 #2 East (Mankato, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 4
2 #2 East (Mankato, MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
1 #1 Farmington (MN) 27
2 #3 New Ulm (MN) 13
  
Game 5
1 #1 Farmington (MN) 35
1 #8 Winona (MN) 0
     
 Game 35
1 #1 Farmington (MN) 21
1 #4 Red Wing (MN) 17
    
Game 6
1 #4 Red Wing (MN) 34
1 #5 Waseca (MN) 7
     
  Game 50
1 #1 Farmington (MN) 23
1 #2 Austin (MN) 7
   
Game 7
1 #3 Northfield (MN) 28
1 #6 Faribault (MN) 7
     
 Game 36
1 #2 Austin (MN) 23
1 #3 Northfield (MN) 12
    
Game 8
1 #2 Austin (MN) 31
1 #7 Albert Lea (MN) 0
     
    Semifinals
Game 61
6 #2 Hutchinson (MN) 34
1 #1 Farmington (MN) 18
 
Game 9
6 #1 Orono (Long Lake, MN) (bye)
     
 Game 37
6 #1 Orono (Long Lake, MN) 6
6 #4 New Prague (MN) 0
    
Game 10
6 #4 New Prague (MN) 36
6 #5 Mound-Westonka (Mound, MN) 0
     
  Game 51
6 #2 Hutchinson (MN) 28
6 #1 Orono (Long Lake, MN) 9
   
Game 11
6 #6 Shakopee (MN) 22
6 #3 St. Louis Park (MN) 8
     
 Game 38
6 #2 Hutchinson (MN) 28
6 #6 Shakopee (MN) 6
    
Game 12
6 #2 Hutchinson (MN) (bye)
     
   Game 58
6 #2 Hutchinson (MN)
vs 5 #5 North (Minneapolis, MN)
Friday, November 7th, reg
  
Game 13
5 #1 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) (bye)
     
 Game 39
5 #1 Academy of Holy Angels (Richfield, MN)
vs 5 #5 North (Minneapolis, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 14
5 #4 Columbia Heights (MN)
vs 5 #5 North (Minneapolis, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 52
5 #5 North (Minneapolis, MN)
vs 5 #3 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 15
5 #7 Richfield (MN) 32
5 #2 Washburn (Minneapolis, MN) 26
     
 Game 40
5 #3 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 33
5 #7 Richfield (MN) 14
    
Game 16
5 #3 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 40
5 #6 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 24
     
     Finals
Game 63
4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 57
6 #2 Hutchinson (MN) 13
Game 17
4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 52
4 #8 Fridley (MN) 9
     
 Game 41
4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 36
4 #4 Spring Lake Park (MN) 14
    
Game 18
4 #4 Spring Lake Park (MN) 31
4 #5 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 7
     
  Game 53
4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 47
4 #2 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 13
   
Game 19
4 #2 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 37
4 #7 Andover (MN) 21
     
 Game 42
4 #2 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 28
4 #3 North Branch (MN) 7
    
Game 20
4 #3 North Branch (MN) 44
4 #6 Monticello (MN) 32
     
   Game 59
4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN)
vs 3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN)
Friday, November 7th, reg
  
Game 21
3 #1 Hill-Murray (St. Paul, MN) (bye)
     
 Game 43
3 #1 Hill-Murray (St. Paul, MN)
vs 3 #4 Mahtomedi (MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 22
3 #4 Mahtomedi (MN) 41
3 #5 Humboldt (St. Paul, MN) 8
     
  Game 54
3 #4 Mahtomedi (MN)
vs 3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 23
3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN)
vs 3 #6 Simley (Inver Grove Heights, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 44
3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN)
vs 3 #2 South St. Paul (MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 24
3 #2 South St. Paul (MN) (bye)
     
    Game 62
4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 35
8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 0
 
Game 25
8 #1 Detroit Lakes (MN) 34
8 #8 Little Falls (MN) 12
     
 Game 45
8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 29
8 #1 Detroit Lakes (MN) 19
    
Game 26
8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 34
8 #5 Fergus Falls (MN) 28
     
  Game 55
8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 43
8 #3 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 37
   
Game 27
8 #2 Rocori (Cold Spring, MN)
vs 8 #7 Jefferson (Alexandria, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 46
8 #3 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 38
8 #2 Rocori (Cold Spring, MN) 10
    
Game 28
8 #3 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 41
8 #6 Thief River Falls (MN) 20
     
   Game 60
8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 29
7 #1 Princeton (MN) 25
  
Game 29
7 #1 Princeton (MN) 34
7 #8 Cloquet (MN) 6
     
 Game 47
7 #1 Princeton (MN) 35
7 #5 Big Lake (MN) 19
    
Game 30
7 #5 Big Lake (MN) 47
7 #4 Grand Rapids (MN) 29
     
  Game 56
7 #1 Princeton (MN)
vs 7 #2 East (Duluth, MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 31
7 #2 East (Duluth, MN)
vs 7 #7 Central (Duluth, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 48
7 #2 East (Duluth, MN)
vs 7 #3 Denfeld (Duluth, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 32
7 #3 Denfeld (Duluth, MN) 27
7 #6 Hibbing (MN) 8
     








Game 1: 2 #1 West (Mankato, MN) has a bye
Game 2: 2 #4 Willmar (MN) 34 2 #5 Worthington (MN) 21
Game 3: 2 #3 New Ulm (MN) 41 2 #6 Marshall (MN) 6
Game 4: 2 #2 East (Mankato, MN) has a bye
Game 5: 1 #1 Farmington (MN) 35 1 #8 Winona (MN) 0
Game 6: 1 #4 Red Wing (MN) 34 1 #5 Waseca (MN) 7
Game 7: 1 #3 Northfield (MN) 28 1 #6 Faribault (MN) 7
Game 8: 1 #2 Austin (MN) 31 1 #7 Albert Lea (MN) 0
Game 9: 6 #1 Orono (Long Lake, MN) has a bye
Game 10: 6 #4 New Prague (MN) 36 6 #5 Mound-Westonka (Mound, MN) 0
Game 11: 6 #6 Shakopee (MN) 22 6 #3 St. Louis Park (MN) 8
Game 12: 6 #2 Hutchinson (MN) has a bye
Game 13: 5 #1 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) has a bye
Game 14: 5 #4 Columbia Heights (MN) vs 5 #5 North (Minneapolis, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 15: 5 #7 Richfield (MN) 32 5 #2 Washburn (Minneapolis, MN) 26
Game 16: 5 #3 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 40 5 #6 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 24
Game 17: 4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 52 4 #8 Fridley (MN) 9
Game 18: 4 #4 Spring Lake Park (MN) 31 4 #5 St. Michael-Albertville (Albertville, MN) 7
Game 19: 4 #2 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 37 4 #7 Andover (MN) 21
Game 20: 4 #3 North Branch (MN) 44 4 #6 Monticello (MN) 32
Game 21: 3 #1 Hill-Murray (St. Paul, MN) has a bye
Game 22: 3 #4 Mahtomedi (MN) 41 3 #5 Humboldt (St. Paul, MN) 8
Game 23: 3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN) vs 3 #6 Simley (Inver Grove Heights, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 24: 3 #2 South St. Paul (MN) has a bye
Game 25: 8 #1 Detroit Lakes (MN) 34 8 #8 Little Falls (MN) 12
Game 26: 8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 34 8 #5 Fergus Falls (MN) 28
Game 27: 8 #2 Rocori (Cold Spring, MN) vs 8 #7 Jefferson (Alexandria, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 28: 8 #3 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 41 8 #6 Thief River Falls (MN) 20
Game 29: 7 #1 Princeton (MN) 34 7 #8 Cloquet (MN) 6
Game 30: 7 #5 Big Lake (MN) 47 7 #4 Grand Rapids (MN) 29
Game 31: 7 #2 East (Duluth, MN) vs 7 #7 Central (Duluth, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 32: 7 #3 Denfeld (Duluth, MN) 27 7 #6 Hibbing (MN) 8




Game 33: 2 #1 West (Mankato, MN) vs 2 #4 Willmar (MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 34: 2 #3 New Ulm (MN) vs 2 #2 East (Mankato, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 35: 1 #1 Farmington (MN) 21 1 #4 Red Wing (MN) 17
Game 36: 1 #2 Austin (MN) 23 1 #3 Northfield (MN) 12
Game 37: 6 #1 Orono (Long Lake, MN) 6 6 #4 New Prague (MN) 0
Game 38: 6 #2 Hutchinson (MN) 28 6 #6 Shakopee (MN) 6
Game 39: 5 #1 Academy of Holy Angels (Richfield, MN) vs 5 #5 North (Minneapolis, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 40: 5 #3 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) 33 5 #7 Richfield (MN) 14
Game 41: 4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 36 4 #4 Spring Lake Park (MN) 14
Game 42: 4 #2 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 28 4 #3 North Branch (MN) 7
Game 43: 3 #1 Hill-Murray (St. Paul, MN) vs 3 #4 Mahtomedi (MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 44: 3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN) vs 3 #2 South St. Paul (MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 45: 8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 29 8 #1 Detroit Lakes (MN) 19
Game 46: 8 #3 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 38 8 #2 Rocori (Cold Spring, MN) 10
Game 47: 7 #1 Princeton (MN) 35 7 #5 Big Lake (MN) 19
Game 48: 7 #2 East (Duluth, MN) vs 7 #3 Denfeld (Duluth, MN) (Saturday, October 25th, reg)




Game 49: 2 #1 West (Mankato, MN) vs 2 #3 New Ulm (MN) (Friday, October 31st, reg)
Game 50: 1 #1 Farmington (MN) 23 1 #2 Austin (MN) 7
Game 51: 6 #2 Hutchinson (MN) 28 6 #1 Orono (Long Lake, MN) 9
Game 52: 5 #5 North (Minneapolis, MN) vs 5 #3 Benilde-St. Margaret's (St. Louis Park, MN) (Friday, October 31st, reg)
Game 53: 4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 47 4 #2 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 13
Game 54: 3 #4 Mahtomedi (MN) vs 3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN) (Friday, October 31st, reg)
Game 55: 8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 43 8 #3 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 37
Game 56: 7 #1 Princeton (MN) vs 7 #2 East (Duluth, MN) (Friday, October 31st, reg)




Quarterfinals
Game 57: 1 #1 Farmington (MN) 27 2 #3 New Ulm (MN) 13
Game 58: 6 #2 Hutchinson (MN) vs 5 #5 North (Minneapolis, MN) (Friday, November 7th, reg)
Game 59: 4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) vs 3 #3 St. Thomas Academy (St. Paul, MN) (Friday, November 7th, reg)
Game 60: 8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 29 7 #1 Princeton (MN) 25




Semifinals
Game 61: 6 #2 Hutchinson (MN) 34 1 #1 Farmington (MN) 18
Game 62: 4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 35 8 #4 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 0




Finals
Game 63: 4 #1 Totino-Grace (Fridley, MN) 57 6 #2 Hutchinson (MN) 13