CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAA



Game 1
2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 45
2 #8 Maple River (Mapleton, MN) 16
     
 Game 33
2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 48
2 #5 Jordan (MN) 13
    
Game 2
2 #4 Blue Earth Area (Blue Earth, MN)
vs 2 #5 Jordan (MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 49
2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 31
2 #2 Waconia (MN) 7
   
Game 3
2 #6 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 14
2 #3 Cannon Falls (MN) 7
     
 Game 34
2 #2 Waconia (MN) 37
2 #6 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 7
    
Game 4
2 #2 Waconia (MN) 43
2 #7 St. Peter (MN) 15
     
   Quarterfinals
Game 57
2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 39
1 #3 Byron (MN) 14
  
Game 5
1 #1 Plainview-Elgin-Millville (Plainview, MN)
vs 1 #8 Lourdes (Rochester, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 35
1 #1 Plainview-Elgin-Millville (Plainview, MN)
vs 1 #5 Caledonia (MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 6
1 #5 Caledonia (MN) 24
1 #4 Lake City (MN) 7
     
  Game 50
1 #3 Byron (MN) 17
1 #5 Caledonia (MN) 7
   
Game 7
1 #2 Kasson-Mantorville (Kasson, MN)
vs 1 #7 LaCrescent (MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 36
1 #3 Byron (MN) 21
1 #2 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 10
    
Game 8
1 #3 Byron (MN) 14
1 #6 Stewartville (MN) 7
     
    Semifinals
Game 61
2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 10
5 #1 Becker (MN) 6
 
Game 9
6 #1 Albany (MN) 64
6 #8 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 20
     
 Game 37
6 #5 Sauk Centre (MN) 17
6 #1 Albany (MN) 14
    
Game 10
6 #5 Sauk Centre (MN) 27
6 #4 New London-Spicer (New London, MN) 24
     
  Game 51
6 #7 Litchfield (MN) 37
6 #5 Sauk Centre (MN) 22
   
Game 11
6 #3 Melrose (MN) 41
6 #6 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 18
     
 Game 38
6 #7 Litchfield (MN) 28
6 #3 Melrose (MN) 14
    
Game 12
6 #7 Litchfield (MN) 34
6 #2 Staples-Motley (Staples, MN) 7
     
   Game 58
5 #1 Becker (MN) 34
6 #7 Litchfield (MN) 14
  
Game 13
5 #1 Becker (MN) 34
5 #8 Pine City (MN) 0
     
 Game 39
5 #1 Becker (MN) 27
5 #5 Annandale (MN) 7
    
Game 14
5 #5 Annandale (MN) 27
5 #4 Mora (MN) 21
     
  Game 52
5 #1 Becker (MN)
vs 5 #6 Milaca (MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 15
5 #3 Cathedral (St. Cloud, MN)
vs 5 #6 Milaca (MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 40
5 #6 Milaca (MN)
vs 5 #7 Dassel-Cokato (Cokato, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 16
5 #2 Foley (MN)
vs 5 #7 Dassel-Cokato (Cokato, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
     Finals
Game 63
2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 21
4 #3 Delano (MN) 0
Game 17
4 #1 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 29
4 #8 Rockford (MN) 14
     
 Game 41
4 #1 St. Anthony Village (Minneapolis, MN)
vs 4 #5 De La Salle (Minneapolis, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 18
4 #4 Holy Family Catholic (Victoria, MN)
vs 4 #5 De La Salle (Minneapolis, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 53
4 #3 Delano (MN) 41
4 #1 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 7
   
Game 19
4 #3 Delano (MN)
vs 4 #6 Concordia Academy (St. Paul, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 42
4 #3 Delano (MN) 41
4 #2 Blake (Minneapolis, MN) 13
    
Game 20
4 #2 Blake (Minneapolis, MN) 34
4 #7 Minnehaha Academy (Minneapolis, MN) 13
     
   Game 59
4 #3 Delano (MN) 40
3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 15
  
Game 21
3 #1 Jackson County Central (Jackson, MN) 47
3 #8 Montevideo (MN) 14
     
 Game 43
3 #1 Jackson County Central (Jackson, MN) 28
3 #4 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 0
    
Game 22
3 #4 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 41
3 #5 Fairmont (MN) 6
     
  Game 54
3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 19
3 #1 Jackson County Central (Jackson, MN) 6
   
Game 23
3 #3 Pipestone-Jasper (Pipestone, MN)
vs 3 #6 Morris Area (Morris, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 44
3 #3 Pipestone-Jasper (Pipestone, MN)
vs 3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 24
3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 49
3 #7 Luverne (MN) 23
     
    Game 62
4 #3 Delano (MN) 28
8 #3 Crookston (MN) 13
 
Game 25
8 #1 East Grand Forks (MN) 48
8 #8 Pelican Rapids (MN) 7
     
 Game 45
8 #1 East Grand Forks (MN) 36
8 #5 Roseau (MN) 6
    
Game 26
8 #5 Roseau (MN) 6
8 #4 Warroad (MN) 0
     
  Game 55
8 #3 Crookston (MN) 30
8 #1 East Grand Forks (MN) 28
   
Game 27
8 #2 Perham (MN) 35
8 #7 Pequot Lakes (MN) 6
     
 Game 46
8 #3 Crookston (MN) 21
8 #2 Perham (MN) 16
    
Game 28
8 #3 Crookston (MN)
vs 8 #6 Park Rapids Area (Park Rapids, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
   Game 60
8 #3 Crookston (MN) 42
7 #2 Hermantown (MN) 24
  
Game 29
7 #1 Proctor (MN) 28
7 #8 Aitkin (MN) 0
     
 Game 47
7 #1 Proctor (MN) 36
7 #4 Two Harbors (MN) 22
    
Game 30
7 #4 Two Harbors (MN) 36
7 #5 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 13
     
  Game 56
7 #2 Hermantown (MN) 36
7 #1 Proctor (MN) 8
   
Game 31
7 #3 International Falls (MN)
vs 7 #6 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 48
7 #2 Hermantown (MN) 45
7 #3 International Falls (MN) 20
    
Game 32
7 #2 Hermantown (MN) 33
7 #7 Virginia (MN) 6
     








Game 1: 2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 45 2 #8 Maple River (Mapleton, MN) 16
Game 2: 2 #4 Blue Earth Area (Blue Earth, MN) vs 2 #5 Jordan (MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 3: 2 #6 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 14 2 #3 Cannon Falls (MN) 7
Game 4: 2 #2 Waconia (MN) 43 2 #7 St. Peter (MN) 15
Game 5: 1 #1 Plainview-Elgin-Millville (Plainview, MN) vs 1 #8 Lourdes (Rochester, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 6: 1 #5 Caledonia (MN) 24 1 #4 Lake City (MN) 7
Game 7: 1 #2 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) vs 1 #7 LaCrescent (MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 8: 1 #3 Byron (MN) 14 1 #6 Stewartville (MN) 7
Game 9: 6 #1 Albany (MN) 64 6 #8 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 20
Game 10: 6 #5 Sauk Centre (MN) 27 6 #4 New London-Spicer (New London, MN) 24
Game 11: 6 #3 Melrose (MN) 41 6 #6 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 18
Game 12: 6 #7 Litchfield (MN) 34 6 #2 Staples-Motley (Staples, MN) 7
Game 13: 5 #1 Becker (MN) 34 5 #8 Pine City (MN) 0
Game 14: 5 #5 Annandale (MN) 27 5 #4 Mora (MN) 21
Game 15: 5 #3 Cathedral (St. Cloud, MN) vs 5 #6 Milaca (MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 16: 5 #2 Foley (MN) vs 5 #7 Dassel-Cokato (Cokato, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 17: 4 #1 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 29 4 #8 Rockford (MN) 14
Game 18: 4 #4 Holy Family Catholic (Victoria, MN) vs 4 #5 De La Salle (Minneapolis, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 19: 4 #3 Delano (MN) vs 4 #6 Concordia Academy (St. Paul, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 20: 4 #2 Blake (Minneapolis, MN) 34 4 #7 Minnehaha Academy (Minneapolis, MN) 13
Game 21: 3 #1 Jackson County Central (Jackson, MN) 47 3 #8 Montevideo (MN) 14
Game 22: 3 #4 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 41 3 #5 Fairmont (MN) 6
Game 23: 3 #3 Pipestone-Jasper (Pipestone, MN) vs 3 #6 Morris Area (Morris, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 24: 3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 49 3 #7 Luverne (MN) 23
Game 25: 8 #1 East Grand Forks (MN) 48 8 #8 Pelican Rapids (MN) 7
Game 26: 8 #5 Roseau (MN) 6 8 #4 Warroad (MN) 0
Game 27: 8 #2 Perham (MN) 35 8 #7 Pequot Lakes (MN) 6
Game 28: 8 #3 Crookston (MN) vs 8 #6 Park Rapids Area (Park Rapids, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 29: 7 #1 Proctor (MN) 28 7 #8 Aitkin (MN) 0
Game 30: 7 #4 Two Harbors (MN) 36 7 #5 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 13
Game 31: 7 #3 International Falls (MN) vs 7 #6 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 32: 7 #2 Hermantown (MN) 33 7 #7 Virginia (MN) 6




Game 33: 2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 48 2 #5 Jordan (MN) 13
Game 34: 2 #2 Waconia (MN) 37 2 #6 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 7
Game 35: 1 #1 Plainview-Elgin-Millville (Plainview, MN) vs 1 #5 Caledonia (MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 36: 1 #3 Byron (MN) 21 1 #2 Kasson-Mantorville (Kasson, MN) 10
Game 37: 6 #5 Sauk Centre (MN) 17 6 #1 Albany (MN) 14
Game 38: 6 #7 Litchfield (MN) 28 6 #3 Melrose (MN) 14
Game 39: 5 #1 Becker (MN) 27 5 #5 Annandale (MN) 7
Game 40: 5 #6 Milaca (MN) vs 5 #7 Dassel-Cokato (Cokato, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 41: 4 #1 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) vs 4 #5 De La Salle (Minneapolis, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 42: 4 #3 Delano (MN) 41 4 #2 Blake (Minneapolis, MN) 13
Game 43: 3 #1 Jackson County Central (Jackson, MN) 28 3 #4 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 0
Game 44: 3 #3 Pipestone-Jasper (Pipestone, MN) vs 3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 45: 8 #1 East Grand Forks (MN) 36 8 #5 Roseau (MN) 6
Game 46: 8 #3 Crookston (MN) 21 8 #2 Perham (MN) 16
Game 47: 7 #1 Proctor (MN) 36 7 #4 Two Harbors (MN) 22
Game 48: 7 #2 Hermantown (MN) 45 7 #3 International Falls (MN) 20




Game 49: 2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 31 2 #2 Waconia (MN) 7
Game 50: 1 #3 Byron (MN) 17 1 #5 Caledonia (MN) 7
Game 51: 6 #7 Litchfield (MN) 37 6 #5 Sauk Centre (MN) 22
Game 52: 5 #1 Becker (MN) vs 5 #6 Milaca (MN) (Friday, October 31st, reg)
Game 53: 4 #3 Delano (MN) 41 4 #1 St. Anthony Village (Minneapolis, MN) 7
Game 54: 3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 19 3 #1 Jackson County Central (Jackson, MN) 6
Game 55: 8 #3 Crookston (MN) 30 8 #1 East Grand Forks (MN) 28
Game 56: 7 #2 Hermantown (MN) 36 7 #1 Proctor (MN) 8




Quarterfinals
Game 57: 2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 39 1 #3 Byron (MN) 14
Game 58: 5 #1 Becker (MN) 34 6 #7 Litchfield (MN) 14
Game 59: 4 #3 Delano (MN) 40 3 #2 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 15
Game 60: 8 #3 Crookston (MN) 42 7 #2 Hermantown (MN) 24




Semifinals
Game 61: 2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 10 5 #1 Becker (MN) 6
Game 62: 4 #3 Delano (MN) 28 8 #3 Crookston (MN) 13




Finals
Game 63: 2 #1 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 21 4 #3 Delano (MN) 0