CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota 9 Man



Game 1
2 #1 Nicollet (MN) (bye)
     
 Game 33
2 #1 Nicollet (MN)
vs 2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 2
2 #4 Granada-Huntley-East Chain-Martin Luther (Granada, MN)
vs 2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 49
2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN)
vs 2 #2 Ellsworth-Hills-Beaver Creek (Hills, MN)
Saturday, November 1st, reg
   
Game 3
2 #3 Edgerton (MN)
vs 2 #6 Cedar Mountain (Morgan, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 34
2 #6 Cedar Mountain (Morgan, MN)
vs 2 #2 Ellsworth-Hills-Beaver Creek (Hills, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 4
2 #2 Ellsworth-Hills-Beaver Creek (Hills, MN)
vs 2 #7 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
   Quarterfinals
Game 57
2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN)
vs 1 #1 Spring Grove (MN)
Friday, November 7th, reg
  
Game 5
1 #1 Spring Grove (MN) 72
1 #8 Alden-Conger (Alden, MN) 6
     
 Game 35
1 #1 Spring Grove (MN) 22
1 #4 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 14
    
Game 6
1 #4 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 26
1 #5 Houston (MN) 22
     
  Game 50
1 #1 Spring Grove (MN) 40
1 #2 Grand Meadow (MN) 20
   
Game 7
1 #2 Grand Meadow (MN) 34
1 #7 Lanesboro (MN) 24
     
 Game 36
1 #2 Grand Meadow (MN) 14
1 #3 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 7
    
Game 8
1 #3 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN)
vs 1 #6 Lyle-Pacelli (Lyle, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
    Semifinals
Game 61
7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 19
1 #1 Spring Grove (MN) 16
 
Game 9
6 #1 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 40
6 #8 Norman County West (Halstad, MN) 0
     
 Game 37
7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 16
6 #1 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 12
    
Game 10
7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 46
6 #5 Norman County East (Twin Valley, MN) 7
     
  Game 51
7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 40
6 #2 Waubun (MN) 19
   
Game 11
6 #3 Ada-Borup (Ada, MN)
vs 6 #6 Climax-Fisher (Climax, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 38
6 #2 Waubun (MN) 26
6 #3 Ada-Borup (Ada, MN) 23
    
Game 12
6 #2 Waubun (MN)
vs 6 #7 Win-E-Mac (McIntosh, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
   Game 58
7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 21
5 #1 Cromwell (MN) 12
  
Game 13
5 #1 Cromwell (MN) (bye)
     
 Game 39
5 #1 Cromwell (MN) 38
5 #4 Hill City (MN) 8
    
Game 14
5 #4 Hill City (MN) 36
5 #5 Cotton (MN) 12
     
  Game 52
5 #1 Cromwell (MN) 28
5 #2 AlBrook (Saginaw, MN) 8
   
Game 15
5 #3 Floodwood (MN) 47
5 #6 Wrenshall (MN) 0
     
 Game 40
5 #2 AlBrook (Saginaw, MN) 38
5 #3 Floodwood (MN) 14
    
Game 16
5 #2 AlBrook (Saginaw, MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 39
7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 7
Game 17
4 #1 Verndale (MN) 55
4 #8 Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 12
     
 Game 41
4 #1 Verndale (MN) 52
4 #5 Holy Trinity (Winsted, MN) 6
    
Game 18
4 #5 Holy Trinity (Winsted, MN) 53
4 #4 Laporte (MN) 28
     
  Game 53
4 #1 Verndale (MN) 30
4 #2 Isle (MN) 0
   
Game 19
4 #2 Isle (MN)
vs 4 #7 Northland-Faith Christian (Remer, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 42
4 #2 Isle (MN) 26
4 #3 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 6
    
Game 20
4 #3 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 51
4 #6 Underwood (MN) 21
     
   Game 59
4 #1 Verndale (MN) 22
3 #2 Wheaton (MN) 16
  
Game 21
3 #1 Lakeview (Cottonwood, MN) 28
3 #8 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 6
     
 Game 43
3 #1 Lakeview (Cottonwood, MN)
vs 3 #5 Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 22
3 #4 Lincoln-Hendricks-Ivanhoe-Lake Benton (Ivanhoe, MN)
vs 3 #5 Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 54
3 #5 Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN)
vs 3 #2 Wheaton (MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 23
3 #2 Wheaton (MN)
vs 3 #7 Brandon (MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 44
3 #2 Wheaton (MN) 44
3 #3 Hancock (MN) 18
    
Game 24
3 #3 Hancock (MN)
vs 3 #6 Chokio-Alberta-Herman-Norcross (Alberta, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
    Game 62
8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 28
4 #1 Verndale (MN) 14
 
Game 25
8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN)
vs 8 #8 Red Lake County Central (MN)
Saturday, October 18th, reg
     
 Game 45
8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN)
vs 8 #4 Grygla-Gatzke (Grygla, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 26
8 #4 Grygla-Gatzke (Grygla, MN)
vs 8 #5 Northstar (Lancaster, MN)
Saturday, October 18th, reg
     
  Game 55
8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 30
8 #2 Kittson Central (Hallock, MN) 28
   
Game 27
8 #3 Badger-Greenbush-Middle River (Badger, MN)
vs 8 #6 Sacred Heart (East Grand Forks, MN)
Monday, October 20th, reg
     
 Game 46
8 #3 Badger-Greenbush-Middle River (Badger, MN)
vs 8 #2 Kittson Central (Hallock, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 28
8 #2 Kittson Central (Hallock, MN) 76
8 #7 Marshall County Central (Newfolden, MN) 16
     
   Game 60
8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 35
7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 6
  
Game 29
7 #1 Babbitt-Embarrass (MN)
vs 7 #8 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
 Game 47
7 #1 Babbitt-Embarrass (MN)
vs 7 #4 Northome-Kelliher (Kelliher, MN)
Saturday, October 25th, reg
    
Game 30
7 #4 Northome-Kelliher (Kelliher, MN)
vs 7 #5 Cook (MN)
Tuesday, October 21st, reg
     
  Game 56
7 #1 Babbitt-Embarrass (MN)
vs 7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN)
Friday, October 31st, reg
   
Game 31
7 #3 Tower-Soudan (Tower, MN) 42
7 #6 Cherry (Iron, MN) 7
     
 Game 48
7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 50
7 #3 Tower-Soudan (Tower, MN) 36
    
Game 32
7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 64
7 #7 Bigfork (MN) 33
     








Game 1: 2 #1 Nicollet (MN) has a bye
Game 2: 2 #4 Granada-Huntley-East Chain-Martin Luther (Granada, MN) vs 2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 3: 2 #3 Edgerton (MN) vs 2 #6 Cedar Mountain (Morgan, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 4: 2 #2 Ellsworth-Hills-Beaver Creek (Hills, MN) vs 2 #7 Westbrook-Walnut Grove (Westbrook, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 5: 1 #1 Spring Grove (MN) 72 1 #8 Alden-Conger (Alden, MN) 6
Game 6: 1 #4 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 26 1 #5 Houston (MN) 22
Game 7: 1 #2 Grand Meadow (MN) 34 1 #7 Lanesboro (MN) 24
Game 8: 1 #3 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) vs 1 #6 Lyle-Pacelli (Lyle, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 9: 6 #1 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 40 6 #8 Norman County West (Halstad, MN) 0
Game 10: 7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 46 6 #5 Norman County East (Twin Valley, MN) 7
Game 11: 6 #3 Ada-Borup (Ada, MN) vs 6 #6 Climax-Fisher (Climax, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 12: 6 #2 Waubun (MN) vs 6 #7 Win-E-Mac (McIntosh, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 13: 5 #1 Cromwell (MN) has a bye
Game 14: 5 #4 Hill City (MN) 36 5 #5 Cotton (MN) 12
Game 15: 5 #3 Floodwood (MN) 47 5 #6 Wrenshall (MN) 0
Game 16: 5 #2 AlBrook (Saginaw, MN) has a bye
Game 17: 4 #1 Verndale (MN) 55 4 #8 Eagle Valley (Eagle Bend, MN) 12
Game 18: 4 #5 Holy Trinity (Winsted, MN) 53 4 #4 Laporte (MN) 28
Game 19: 4 #2 Isle (MN) vs 4 #7 Northland-Faith Christian (Remer, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 20: 4 #3 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 51 4 #6 Underwood (MN) 21
Game 21: 3 #1 Lakeview (Cottonwood, MN) 28 3 #8 Clinton-Graceville-Beardsley (Graceville, MN) 6
Game 22: 3 #4 Lincoln-Hendricks-Ivanhoe-Lake Benton (Ivanhoe, MN) vs 3 #5 Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 23: 3 #2 Wheaton (MN) vs 3 #7 Brandon (MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 24: 3 #3 Hancock (MN) vs 3 #6 Chokio-Alberta-Herman-Norcross (Alberta, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 25: 8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) vs 8 #8 Red Lake County Central (MN) (Saturday, October 18th, reg)
Game 26: 8 #4 Grygla-Gatzke (Grygla, MN) vs 8 #5 Northstar (Lancaster, MN) (Saturday, October 18th, reg)
Game 27: 8 #3 Badger-Greenbush-Middle River (Badger, MN) vs 8 #6 Sacred Heart (East Grand Forks, MN) (Monday, October 20th, reg)
Game 28: 8 #2 Kittson Central (Hallock, MN) 76 8 #7 Marshall County Central (Newfolden, MN) 16
Game 29: 7 #1 Babbitt-Embarrass (MN) vs 7 #8 Littlefork-Big Falls (Littlefork, MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 30: 7 #4 Northome-Kelliher (Kelliher, MN) vs 7 #5 Cook (MN) (Tuesday, October 21st, reg)
Game 31: 7 #3 Tower-Soudan (Tower, MN) 42 7 #6 Cherry (Iron, MN) 7
Game 32: 7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 64 7 #7 Bigfork (MN) 33




Game 33: 2 #1 Nicollet (MN) vs 2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 34: 2 #6 Cedar Mountain (Morgan, MN) vs 2 #2 Ellsworth-Hills-Beaver Creek (Hills, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 35: 1 #1 Spring Grove (MN) 22 1 #4 Glenville-Emmons (Glenville, MN) 14
Game 36: 1 #2 Grand Meadow (MN) 14 1 #3 LeRoy-Ostrander (LeRoy, MN) 7
Game 37: 7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 16 6 #1 Ulen-Hitterdal (Ulen, MN) 12
Game 38: 6 #2 Waubun (MN) 26 6 #3 Ada-Borup (Ada, MN) 23
Game 39: 5 #1 Cromwell (MN) 38 5 #4 Hill City (MN) 8
Game 40: 5 #2 AlBrook (Saginaw, MN) 38 5 #3 Floodwood (MN) 14
Game 41: 4 #1 Verndale (MN) 52 4 #5 Holy Trinity (Winsted, MN) 6
Game 42: 4 #2 Isle (MN) 26 4 #3 Bertha-Hewitt (Bertha, MN) 6
Game 43: 3 #1 Lakeview (Cottonwood, MN) vs 3 #5 Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 44: 3 #2 Wheaton (MN) 44 3 #3 Hancock (MN) 18
Game 45: 8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) vs 8 #4 Grygla-Gatzke (Grygla, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 46: 8 #3 Badger-Greenbush-Middle River (Badger, MN) vs 8 #2 Kittson Central (Hallock, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 47: 7 #1 Babbitt-Embarrass (MN) vs 7 #4 Northome-Kelliher (Kelliher, MN) (Saturday, October 25th, reg)
Game 48: 7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 50 7 #3 Tower-Soudan (Tower, MN) 36




Game 49: 2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN) vs 2 #2 Ellsworth-Hills-Beaver Creek (Hills, MN) (Saturday, November 1st, reg)
Game 50: 1 #1 Spring Grove (MN) 40 1 #2 Grand Meadow (MN) 20
Game 51: 7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 40 6 #2 Waubun (MN) 19
Game 52: 5 #1 Cromwell (MN) 28 5 #2 AlBrook (Saginaw, MN) 8
Game 53: 4 #1 Verndale (MN) 30 4 #2 Isle (MN) 0
Game 54: 3 #5 Ashby/Country Bible Christian (Ashby, MN) vs 3 #2 Wheaton (MN) (Friday, October 31st, reg)
Game 55: 8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 30 8 #2 Kittson Central (Hallock, MN) 28
Game 56: 7 #1 Babbitt-Embarrass (MN) vs 7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) (Friday, October 31st, reg)




Quarterfinals
Game 57: 2 #5 Sioux Valley-Round Lake-Brewster-Sioux Valley Lutheran-Southwest Star Concept (Okabena, MN) vs 1 #1 Spring Grove (MN) (Friday, November 7th, reg)
Game 58: 7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 21 5 #1 Cromwell (MN) 12
Game 59: 4 #1 Verndale (MN) 22 3 #2 Wheaton (MN) 16
Game 60: 8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 35 7 #2 Mountain Iron-Buhl (Mountain Iron, MN) 6




Semifinals
Game 61: 7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 19 1 #1 Spring Grove (MN) 16
Game 62: 8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 28 4 #1 Verndale (MN) 14




Finals
Game 63: 8 #1 Stephen-Argyle Central (Stephen, MN) 39 7 #4 Hillcrest Lutheran Academy (Fergus Falls, MN) 7